2024. szeptember 15., vasárnap

Bojan Pajtić

Saját elmondása szerint azért evezett politikai vizekre, mert olyan vérmérséklete van, amely nem tűri az igazságtalanságot, s nem engedi, hogy amikor alaptalan állítással találja szembe magát, egyszerűen hallgatásba burkolózzon. Prof. dr. Bojan Pajtić, a Demokrata Párt új elnökeként olyan pozícióban lesz, hogy e temperamentumának az eddiginél is nagyobb hangot adhat. Egy újdonságot már megválasztása is hozott a hazai politikai életbe. Nem számít túl gyakori eseménynek, hogy egy jelentős szerbiai politikai pártnak vajdasági legyen az elnöke. Pajtić megígérte, hogy fokozott figyelmet fog szentelni a közép- és dél-szerbiai régióknak is, s hogy függetlenül attól, hogy vajdasági politikus, s emellett már tíz éve folyamatosan ellátja a tartományi kormányfői tisztséget, illetve korábban a végrehajtó tanács vezetői tisztségét, Belgrádból fogja irányítani a Demokrata Párt munkáját, ahogyan azt a párt előző elnökei is tették.

Az új vezetőre meglehetősen nehéz feladatok várnak a következő időszakban. A szervezet teljesen szétdarabolódott az elmúlt években, Boris Tadić választási kudarca, leváltása, majd a pártból való kilépése idején és azután. Az idei választások előtti tadići sakk-matt azt eredményezte, hogy a demokrata szavazók még bizonytalanabbá váltak, így végül mindkét párt a parlamenti küszöbhöz közeli eredményt tudott csupán elkönyvelni. Egyértelmű lett, hogy az újnál jóval jelentősebb tradícióval rendelkező „régi” Demokrata Pártnak ismét változásokra lesz szüksége. E változások be is következtek, sokak szerint Pajtić már a jelölésekor biztos lehetett a győzelemben. Két jel is utalt erre. A tartományi kormányfőre állítólag az jellemző, hogy a nem teljesen biztos „projektumokhoz” nem szívesen adja a nevét, másrészt pedig tudni lehetett, hogy a pártban legalább akkora az elégedetlenség, amekkorára szükség van Dragan Đilas leváltásához. Az új pártelnöknek tehát az időközben elvesztegetett bizalom visszanyerésére, a párt egységének megőrzésére, a további szétdarabolódás megelőzésére kell törekednie. Ez csak akkor sikerülhet, ha valóban komoly ellenzéki programot kínál fel a Szerb Haladó Párt hatalomgyakorlási módszereivel szemben, s ha hiteles lesz az, amit csinál. A feladat nem egyszerű, a politikában sokkal könnyebb zuhanni, mint felkapaszkodni. Első nyilatkozataiban egy megújult demokratikus front létrehozását helyezte kilátásba. Most mindenekelőtt rajta múlik, hogy becsengetnek-e ismét a polgárok a „demokrácia jól ismert lakcímén”.

Bojan Pajtić 1970-ben született Zentán, lelkész családban. A vallási háttértől könnyen függetlenítette magát, egyik kijelentésében arról beszélt, hogy nem osztja a családjában normálisnak számító meggyőződéseket, istennek azt az összességet tekinti, mely az emberi felfogás számára továbbra is kifürkészhetetlennek számít. Zentán fejezte be a középiskolát, s az Újvidéki Egyetem Jogi Karán folytatta tanulmányait. 1995-ben diplomázott, majd egy ideig az újvidéki kerületi bíróságon dolgozott. Egy évvel később már asszisztensként tért vissza a Jogi Karra, ahol megszerezte a magiszteri címet is. Szakterületéül a szerződéses jogot választotta. Írásai folyamatosan jelentek meg különböző jogi folyóiratokban. Doktori címét 2008-ban védte meg a szóban forgó karon.

Pajtić 1996 óta tagja a Demokrata Pártnak. A kilencvenes évek végén részt vett a miloševići rezsim ellen irányuló egyetemista tüntetések szervezésében. Belépését követően a párt újvidéki bizottságának sajtófelelőseként, majd a tartományi bizottság elnökeként is tevékenykedett. 2000 után köztársasági parlamenti képviselőként a ház törvényalkotói bizottságát vezette. Botrányokkal teli időszakban irányította a DP képviselőcsoportját. A „bodrumi eset” maradt a legemlékezetesebb a közvélemény számára, amikor egy demokrata képviselő a török Riviérán tartózkodott, miközben valaki szavazott helyette a parlamentben. Pajtić a médiából értesült arról, hogy pártja szerint az illető nem nyaralt, hanem az ülésen volt, ezért maga is ezt találta felelni az újságírói kérdésre. Természetesen bebizonyosodott, hogy a párt tisztségviselői nem mondtak igazat, így ő sem. Későbbi nyilatkozatában beszélt többet az esetről, s azt mondta, neki tényleg csupán annyi köze volt az egészhez, hogy elhitte, amit párttársai mondtak, s megismételte azt. Kilenc hónapos frakcióvezetői tisztségét követően befejezte e teendők ellátását, s a továbbiakban Vajdaságban építette, igen sikeresen, politikai karrierjét.

Egy évtizeden át tartó állandó kormányfői újraválasztását talán sokan pályafutása csúcsának tekintették. Most már bizonyára többen vannak azok, akik azt gondolják, a valódi karrierépítés ideje még csak most jött el.

Bojan Pajtić nős, két fiú édesapja.