2024. szeptember 3., kedd
GYERMEKGYÓGYÁSZAT

A gyermekkori hipertónia

Napjainkban sajnos már gyerekkorban, sőt csecsemőkorban is jelentkezhet a magas vérnyomás. A hipertónia gyerekeknél sok esetben nem okoz tüneteket, a betegség általában csak óvodai, iskolai szűrővizsgálatok során, véletlenszerűen derül ki, ezért nagyon fontos a szervezett szűrővizsgálaton való részvétel.

Gyermekkorban a vérnyomásértékek életkor, testtömeg, testmagasság szerint különbözőek. Például egy 2 év körüli csecsemő vérnyomása átlagosan 95/55 Hgmm, míg egy 12 éves gyermeké már 115/70 Hgmm. Fontos, hogy a mérésre nyugalmi állapotban kerüljön sor, vagyis előtte a kicsi minimum 5 percig ne mozogjon. A vizsgálatot kétszer kell elvégezni, és a mért összegek átlagát lehet tényleges vérnyomásnak tekinteni. Ha a fiataloknál magas vérnyomást észlelünk, feltétlenül foglalkozni kell vele, nem szabad azt várni, hogy a gyerek majd idővel kinövi.

Az esetek 75–80 százalékában valamilyen szervi eltérés, alapbetegség húzódik meg a háttérben (leggyakrabban vesebaj, ritkábban szív-, immun-, endokrin betegség), ezt szekunder magas vérnyomásnak nevezzük. Kis százalékukban pedig alapbetegség nélkül jelentkezik, ez utóbbit esszenciális magas vérnyomásnak tekintjük. Ezeknél a gyerekeknél azonban általában ki lehet mutatni, hogy sósabban fogyasztják ételeiket, általában túlsúlyosak, stresszes az életük, illetve a családjukban magas vérnyomás okoz gondot általában, így a genetikai hajlamot örökölték.

Magas vérnyomást kiválthat még az agyvérzés (stroke), az agyi trauma, az agyvelőgyulladás, csecsemőkorban pedig főleg a köldökartéria katéterezése, illetve valamelyik veseartéria trombózisa.

A magas vérnyomás tünetei

Akiknél tüneteket okoz a magas vérnyomás, azoknál már általában régebb óta fennáll, illetve szervi eltéréseket is kivált. A leggyakoribb tünet a fejfájás, hányinger, látásromlás, szédülés. Nemegyszer a magasabb vérnyomásra a spontán meginduló orrvérzés hívja fel a figyelmet.

Fontos megfigyelni, hogy a magas vérnyomás milyen körülmények között jelentkezik: a hirtelen fellépő, feszítő, abroncsszorításhoz hasonló fejfájás ugyanis, mely gyakran kivörösödéssel jár, a mellékvesevelő daganata felé tereli a gyanút. Ezeket a tüneteket a mellékvesevelő által termelt és kiválasztott adrenalin, noradrenalin hormon okozhatja.

A nagyon magas vérnyomás sürgősségi állapotot jelent, amelyben azonnali kórházi kezelés válik szükségessé, ilyenkor aluszékonyság, epilepsziás görcs léphet fel a hányás, szédülés mellett. Csecsemőkorban is görcsölés, illetve ingerlékenység lehet a hipertónia első tünete. Természetesen, ha az emelkedett vérnyomást valamilyen alapbetegség okozza, akkor ennek tüneteit is észleljük.

Kivizsgálás

Gyermekek esetében nagyon fontos, hogy a vérnyomásmérés a megfelelő méretű mandzsettával történjen, különben a vérnyomásérték nem felel meg a valósnak. Először mind a négy végtagon meg kell mérni a vérnyomást.

Ha a készülék magas értéket mutat, akkor a mérést több alkalommal meg kell ismételni. Gyerekek esetében ugyanis a „fehérköpeny-látványtól kialakuló magas vérnyomás” ismert jelenség: ha a kicsit orvoshoz viszik, a félelem miatt vérnyomása eleve magasabb lesz. Ha ezek után is aggasztó értékeket mérnek, akkor annak megállapítására, hogy valóban hipertónia áll-e fenn, vagy csak izgul a csemete, 24 órás vérnyomásmonitort helyeznek fel rá. Ez egyszerű vérnyomásmérő műszer, mely adott időközönként ellenőrzi a vérnyomást a nap 24 órájában.

A gyermek vizsgálata során szívbetegségre, vesebetegségre utaló elváltozásokat keres az orvos, illetve különböző szervi eltéréseket, melyek a hipertónia hátterében állhatnak. Laborvizsgálatokkal, vér- és vizeletvizsgálattal, hasi ultrahanggal, EKG-vizsgálattal, mellkasröntgennel és egyéb vizsgálatokkal szintén a különböző eltéréseket keresik.

Hogyan kezelhető a magas vérnyomás?

A kezelés két alapelve a nem gyógyszeres és a gyógyszeres kezelés. A nem gyógyszeres kezelést főleg az esszenciális magas vérnyomásban szenvedőknek lehet javasolni. A túlsúlyos gyermekek esetében a fogyás, a sószegény diéta, a rendszeres testmozgás a vérnyomásérték normalizálódását válthatja ki. Ha mindezek után is hipertónia áll fenn, akkor gyógyszeres kezelés válhat szükségessé. Az alapbetegségtől függően, természetesen a szekunder magas vérnyomás esetén, különböző műtéti és egyéb eljárásokat végeznek.

Fontos, hogy a fiatalok figyelmét felhívjuk az alkohol, a dohányzás, a drogfogyasztás káros mellékhatásaira. Tinilányok esetében pedig fogamzásgátló gyógyszert szedésekor tartsák szem előtt, hogy annak egyik mellékhatása a magas vérnyomás lehet!