2024. szeptember 4., szerda

Gyorsan kezelhető lesz a mellrák

Tíz perc alatt elpusztítja az emlődaganatot a forralás
Az orvosok egy új kezelési módszert fejlesztettek ki, melynek során „főzéssel” pusztítják el a daganatsejteket – mindössze néhány perc alatt. Az eljárás célzott elektromos árammal hevíti a daganatot 70–90 Celsius-fokra.

A kutatások azt bizonyítják, hogy ez tíz percen belül elpusztítja a daganatsejteket, és a betegek nem sokkal később már hazatérhetnek, vagy visszamehetnek a munkahelyükre. A svéd Karolinska Intézet orvosai által kifejlesztett, preferenciális rádiófrekvenciás abláció elnevezésű eljárást helyi érzéstelenítésben végzik. Dr. Karin Leifland, a kutatásban részt vevő radiológus úgy véli, a technológia alternatívaként szolgálhat a sebészeti beavatkozás helyett korai stádiumú emlőrákos nőbetegek esetében.
A vese-, máj- és csontrák kezelésében már alkalmaznak rádiófrekvenciás ablációt használó hasonló kezeléseket. Dr. Leifland szerint ez olyan, mint a tojásfőzés. A daganatot addig hevítik, amíg a daganatos sejtek elpusztulnak, miközben a környező szövet nem károsodik. A kezelés főként olyan nőbetegek számára alkalmazható, akiknek a daganata nem haladja meg a 2 cm-es átmérőt, és a daganat egyetlen csomóban koncentrálódik. A kezelést követően a beteg nem érez fájdalmat, nincs műtéti heg, a páciens szinte azonnal hazamehet, és visszatérhet a munkahelyére is.
Az eljárás során az orvosok ultrahang segítségével egy vékony, tűszerű elektródát vezetnek be az emlődaganat közepébe. Az elektródába vezetett elektromos árammal csaknem 90 Celsius-fokra hevítik a daganatot, és ezáltal elpusztítják a daganatsejteket, az eljárás a környező szövetet azonban nem károsítja. Az elhalt szövetrészt a testben hagyják, ez idővel ártalmatlan heggé alakul. Mindössze egy kezelésre van szükség. Egy, hat és tizenkét hónap elteltével MRI-vizsgálattal, mammográfiával és ultrahanggal ellenőrzik, hogy a daganat valóban elpusztult, és nem terjedt tovább. Ha további kezelésre, például kemoterápiára van szükség, ezt már hagyományos módon végzik az eljárást követően.
Már több mint 80 beteg esett át a kezelésen, és a módszer mindegyiküknél hatékonynak bizonyult. A betegeket két éve követik nyomon, és eddig egyikükben sem újult ki a betegség.
Dr. Leifland szerint a technológia különösen hasznos lehet azon nők esetében, akiknél lassan fejlődik a daganat, illetve akik magas életkoruk vagy valamilyen alapbetegség, például diabétesz vagy légzőszervrendszeri betegség miatt nem eshetnek át hagyományos műtéten. Ráadásul az új módszer olcsóbb is, mint a daganat sebészeti úton történő eltávolítása.