2024. szeptember 4., szerda

Kladovóra sugárterápiára

Vajdaságból mintegy 40 beteget utaltak át a kladovói kórházba

Tavaly november óta, havonta mintegy 40 vajdasági páciens a kamenicai onkológiai intézet helyett a kladovói kórházban részesül sugárkezelésben. Dr. Marko Erak, a kamenicai onkológiai intézet sugárkezelési osztályának vezetője szerint erre az intézkedésre a kamenicai intézet túlterheltsége miatt került sor. Ugyanis az onkológiai klinikán csupán két sugárterápiás készülék működik, az egész Vajdaság területéről érkező páciensek száma pedig sokkal több, mint amennyit két készülékkel el tudnak látni.

A kladovói kórház berendezése nincs teljes mértékben kihasználva, tekintettel arra, hogy sokkal kevesebb a páciensek száma. Megoldásként az egészségügyi minisztérium és a Köztársasági Betegbiztosítási Alap támogatásával a vajdasági betegek egy része, orvosi kíséretben, Kladovón részesül sugárkezelésben. Dr. Erak szerint a kladovói kórháznak nincs radiológus szakorvosa, tekintettel arra, hogy az ottani radiológus orvost nemrég helyezték át a kamenicai intézetbe, így feltétlenül szükséges a betegek szakorvosi kísérete. Kladovón a kamenicai szakorvosok végzik el a terápiát, így hetente váltják egymást, és minden alkalommal elkísérik a betegeket. Kladovón azok a páciensek kapják a sugárterápiát, akiket vastagbél-, illetve nőgyógyászati daganat miatt műtöttek meg, az emlőrákos betegeket nem küldik Kladovóra.
A Köztársasági Betegbiztosítási Alap megtéríti a betegek költségeit, és minden beteggel egy hozzátartozója utazhat. Az egészségügyi minisztérium szerint folynak a tárgyalások még két sugárterápiás készülék beszerzésére, így megoldódna ez a probléma. Ugyanis a kamenicai onkológiai klinikán jelentősen megnövekedett a sugárkezelésre várakozó páciensek száma. Feltételezhetően még az idén sikerül újabb két berendezést beszerezni a kamenicai intézet részére, de amíg ez nem valósul meg, addig a betegek egy része Kladovón részesül sugárterápiában.
Jelenleg azokat a betegeket szállítják Kladovóra, akiknél a szakorvosi bizottság tavaly novemberben hagyta jóvá a sugárkezelést, és Kamenicán csak hosszú várakozás után kerülnének sorra. Dr. Erak szerint az onkológiai klinikán havonta mintegy 200 új beteget jegyeznek fel Vajdaság területéről. A túlterheltség miatt nemrég vezették be a harmadik műszakot. Ezenkívül a hosszú várólista csökkentése érdekében ily módon is igyekeznek megoldást találni, hogy kihasználják azokat a lehetőségeket, amelyek már adva vannak, hiszen Szerbiában több helység is van, amelyekben az egészségügyi intézmények megfelelően fel vannak szerelve, ám a készülékek nincsenek kihasználva. A szakorvos kiemelte azt is, hogy a tervek szerint a napokban üzembe helyezik azt a sugárterápiás készüléket is, amelyet a kamenicai intézet önerőből vásárolt meg. A mintegy 80 millió dináros beruházást abból a pénzből valósították meg, amelyet kiegészítő munkával kerestek meg a 2009-es év folyamán.



Az egészségügyi minisztérium a közelmúltban arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy mintegy ötezer 5-fuorouracil ampullát sikerült biztosítania, amellyel egy bizonyos időre megoldódik az adott citosztatikum hiánya a szerbiai kórházakban. Tekintettel arra, hogy ez a mennyiség nem elegendő, feltehetően hamarosan ismét hiánnyal kell számolni.
Az onkológiai központok által kiírt versenypályázatokra jelentkező gyógyszergyártók és forgalmazók jelentősen többet kérnek az adott citosztatikumért, mint amennyibe korábban került. Ezt azzal indokolják, hogy a gyógyszer ára a világpiacon huszonháromszorosára növekedett, ami azt jelenti, hogy egy ampula a korábbi 15 dollár helyett jelenleg 350 dollárba kerül.
Egyes szerbiai egészségügyi intézetek azonban már magasabb áron tudták beszerezni az adott citosztatikumot, amely csak májusban érkezik meg.