2024. november 26., kedd

Sífutás a vízben

Nálunk is egyre inkább hódít az aquarobic, a testedzés egyik különleges formája
(fotó: Ótos András)

Számos testedzési lehetőség nyílik az ember számára, és érdeklődés esetén csak választani kell. A legnépszerűbb természetesen a kocogás és a konditerem, az utóbbi időben pedig, mivel egyre több medence nyílik, nálunk is hódít az aquarobic. Mint a neve is mondja, aerobicról van szó, csak nem tornateremben és szőnyegen, hanem medencében, vízben folyik a gyakorlás.

Újvidéken több is van belőle, s a bemutatáshoz a sósbarai medencét választottuk, ahol Daniela Ignjatić tornatanárnő foglalkozik az érdeklődőkkel.

– Az aquarobic vízi tornagyakorlatok rendszere, olyan, amit szárazon is lehet végezni, de a vízben további lehetőségek nyílnak, nemcsak másmilyen a tornagyakorlatok kivitelezése, hanem az értelmezése is, hisz a test a vízben ugyanazokra a mozdulatokra másként reagál, mint szárazon. Nem egy esetben tapasztaltam, hogy egyeseknek szó szerint ez az első kapcsolata a medencével, ami nem gond még azok esetében sem, akik nem tudnak úszni, mert aquarobickal elvben az úszás tudása nélkül is lehet foglalkozni. Az aquarobic érdekes, tehát kellemes időtöltés minden korosztály számára, lazító, hisz az egészséget szolgálja, de meglehetősen erőigényes is.

Az aquarobic egyetlen feltétele a medence.

– Minden medencében lehetséges, bár külföldön nem gyakorlat az olimpiai méretű medencében kétméteres mélysége miatt, inkább a gyermekmedencékben és lubickolókban. A legjobb az 1,4 méternél nem mélyebb vízben. A kisebb mélység azért a legjobb, mert a gyakorlatokat végzők szükség esetén állhatnak a medence fenekén, és a gyakorlatok között szüneteket tarthatnak. Mély medencék esetében különleges pontont lehet alkalmazni, ami nálunk is van, ennek a mérete azonban gyakran túl kicsi ahhoz, hogy a tornázás tömeges legyen, mint amilyen például a SPENS-en a lubickolóban, ahol egyszerre 30-40 aquarobicozó is lehet a vízben. Ott könnyebb és egyszerűbb a lábgyakorlatok végzése. Nálunk az egyik gond az azokkal való foglalkozás, akiknek némi mozgáskoordinációs zavaraik vannak, holott ezeknek különösen ajánlott a vízi torna, hisz egy időben nemcsak a gyakorlatokra kell összpontosítaniuk, hanem arra is, hogy a víz felszínén maradjanak. Kezdetben ezek el sem tudják képzelni, hogy a gyakorlatokat el lehet végezni, idővel azonban tapasztalják, hogy igenis lehet, és a tetejében jól is esik nekik, és utólag derülnek önmagukon.

Az aquarobic nem csupán úszás és mozgás.

– A tornázást különböző kelléket teszik teljessé, amelyeket külön erre a célra gyártanak. Nekünk sajnos nincs lehetőségünk arra, hogy megvásároljuk őket, mert külföldi gyártmányról van szó, és senki sem foglalkozik a behozatalukkal. Léteznek viszont katalógusok, nyomtatott vagy pedig internetes formában, ahol láthatjuk őket, és egészen kicsi befektetéssel és nagy leleményességgel egy részét házilag el is készíthetjük. Használatuk ugyanolyan, mintha eredeti lenne. Az egyik legérdekesebb kellék a víz alatti kerékpár. Az egyik változata szinte hajszálra ugyanolyan, mint a szobakerékpár, és a medence fenekére állítják, a másik pedig lebeg a vízben, és pedálozni kell, mint a hagyományos kerékpár esetében. Szintén érdekes gyakorlat a víz alatti sífutás, a hagyományos kellékek a párnák, parafa úszók, súlyzók stb.

Miért hasznos?

– Az első, hogy kisebb a sérülés veszélye. Másrészt a gyakorlatok nagy részét sokan nem tudnák elvégezni a parton, de a vízben igen. El is végeztetem velük vízben és kint is, hogy mindenki meglássa, mi a különbség, és mit nyer vele.

Az aquarobic jobb, mint a hagyományos aerobic?

– Mindkettő egyformán hasznos. Az aquarobic semmivel sem jobb, mint a hagyományos tornázás. Tornázni mindenképpen jó, s csak az egyéntől függ, hogy számára melyik változat a megfelelőbb.

Az aquarobic kizárólag a nők testedzése?

– Nálunk erre általában úgy tekintenek, mint női testmozgásra. Aquarobicra kizárólag hölgyek járnak, holott más országokban csaknem egyforma a nemek részvételi aránya. A balkáni férfiak szégyellik a tornának ezt a változatát, de észrevettem már, hogy az úszásra járó férfiak lesik, milyen gyakorlatokat csinálunk, és titokban a medence másik végében ők is próbálkoznak vele.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás