Számos téma, rengeteg dilemma vetődött fel az amerikai elnökválasztás kampánya során. Az eredmény viszont végül nem lett olyan szoros, mint sokan jósolták. A republikánus jelöltnek sikerült a lakosság szélesebb rétegei igényeinek megfelelően kommunikálni. A siker receptje, ha nem is egyszerűsíthető le ennyire, valójában ebben keresendő.
Itt jönnek be a képbe a kriptopénzek. Trump korábbi elnöksége idején kritikus álláspontra helyezkedett a kriptovalutákkal szemben. Az 2024-es választási kampányban azonban megváltozott a retorikája. Több megnyilvánulása során pozitív hangnemben, támogatólag nyilatkozott a digitális eszközökről. Egészen odáig elment, hogy ígéretet tett arra, az Egyesült Államokat a világ kriptofővárosává teszi. Még egy nemzeti stratégiai bitcointartalék létrehozása is az ígéretei között szerepelt. Olyan szempontból is szemlélhető azonban a témakör, hogy bizonyos becslések szerint az amerikaiak legkevesebb hét százaléka, de az is lehet, hogy negyede valahogyan érdekelt a bitcoin vagy más kriptopénz terén. Trump pedig a kampány során mindent megtett, hogy magához édesgesse az amerikai kriptósokat. Kampánytémává léptette elő az országos szinten amúgy marginális érdeklődéssel kísért kriptopiacot. Az is sokat nyomhatott a latban, hogy az USA-ban rengeteg ember bír bitcoinnal és kriptodevizákkal, miközben a demokrata vezetésű kormányzat, élén az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelettel (SEC) elutasítja, illetve esetenként vegzálja a területet. Mindez árt az árfolyamoknak, tehát – nyilván ez volt az elképzelés – ha valamelyik jelölt pozitív üzeneteket küld, azzal kriptósok tömegeinek szavazatát tudhatja magáénak. Egy egyeztető tárgyalás után a bitcoinbányászokkal Trump még azt is kijelentette, lehetővé teszi, hogy az összes maradék bitcoint Amerikában bányásszák ki.
Amerika az első
Közhelyes, de még mindig igaz az állítás, hogy az amerikai politikának meghatározó szerepe van a világgazdaság alakulásában. A tengerentúlon megszülető gazdasági döntések és szabályozási változások rendre globális trendeket indítanak el vagy befolyásolnak. A kriptovaluták árfolyama különösen érzékeny az amerikai szabályozási környezet alakulására, legalábbis ezt mutatják az eddigi tapasztalatok. Az USA a világ egyik pénzügyi központja. Az elnökválasztás eredménye szinte azonnali hatással volt a kriptopiacra. A bitcoin árfolyama november 13-án rekordszintre emelkedett, 93 ezer dolláron új történelmi csúcsot ért el. Korábban még sosem volt igazi kriptopárti elnöke az USA-nak, a jelek szerint most másként alakulhatnak a dolgok. Lehetséges, hogy a kriptopiac új korszakának kezdetét indítja el a most zajló folyamat. Az USA következő elnökének viszonya a kriptopiaccal az első elnöki ciklusa alatt korántsem volt idillinek nevezhető. Egy Twitter-bejegyzésben 2019 júliusában kifejtette, hogy nem rajong a bitcoinért és más kriptovalutákért, nem tekint rájuk valódi pénzként. Aggodalmát fejezte ki amiatt is, hogy a szabályozatlan kriptopiac elősegítheti az illegális tevékenységek, például a kábítószer-kereskedelem terjedését. Trump első adminisztrációja idején a kriptovaluták szabályozása nem kapott kiemelt figyelmet, átfogó szabályozást nem vezettek be.
Megváltoztak a körülmények?
Nyitott kérdés egyelőre, hogy a jövőbeni Trump-adminisztráció a digitális dollár fejlesztését is támogatni fogja, vagy valóban a kriptopénzekre koncentrálnak.
A szabályozás esetleges elmaradása kockázatokkal is járhat, például a pénzmosás és a csalások terén nyílhatnak meg új lehetőségek. A kiegyensúlyozott megközelítés lenne kívánatos, olyan, amely támogatja az innovációt, miközben megvédi a pénzügyi rendszer stabilitását. A digitális valuta egyre inkább teret hódít az Egyesült Államokban.
Az elmúlt években nemcsak a szabályozói ellenszélben, hanem egy kihívásokkal teli gazdasági környezetben is többször bizonyította a bitcoin és a többi kriptovaluta is létjogosultságát, legalábbis ezt állítják egyes elemzők. Most sem tudhatjuk azonban, hogy csupán gyorsan felfúvódó buborékról van-e szó, amely gyorsan kipukkan, hatalmas veszteségeket okozva egyeseknek, miközben mások mesés vagyonra tehetnek szert. A bitcoin és „társai” nagyon nagyot mentek Donald Trump megválasztása óta, de nemcsak a legnagyobb kriptodeviza, hanem a kriptopiac is óriásit nőtt a november eleji amerikai elnökválasztás óta.
Sokan vélekednek úgy, hogy hatalmas változások előtt állunk, hatalmas átrendeződés következik. Örülhetnek most azok, akik kriptopénze hatalmas hasznot hajtott az árfolyam-növekedéssel. Nagy dilemmát jelent azonban, hogy most érdemes-e a hasznot realizálni, vagy érdemes kivárni, hátha még többet ér az elképzelt valami.
Nyitókép: Pixabay