2024. szeptember 2., hétfő

Először a nőgyógyásznál

Hogyan készüljünk fel a vizsgálatra?

Serdülő lányok anyukái igen gyakran teszik fel a kérdést, mikor kell a kislánynak elkezdeni nőgyógyászhoz járni, illetve először nőgyógyászati vizsgálatra jelentkezni. Most ezt a témát szeretném körbejárni, minél többet elmondani az első – és a többi – nőgyógyászati vizsgálatról, eloszlatni ezzel minden kételyt, minden alaptalan félelmet, ami igen gyakran jelen van az ilyen korú ifjú hölgyek tudatában.

Általában erre a korra a fiatal lányok már begyűjtöttek bizonyos jó, de inkább rossz emlékeket a „fehér köpenyes világról”, és akkor tessék, még a nőgyógyász is. „Az biztos valami szörnyű lehet, én oda bizony nem is megyek” – mondogatják. Pedig a nőgyógyász is orvos, és a nőgyógyászati vizsgálat olyan, mint a többi orvosi vizsgálat. Nem fáj, esetleg kicsit kellemetlen.

Az első nőgyógyászati vizsgálat – illetve lehet, hogy csak látogatás – a nőgyógyásznál nem mindennapi dolog egy lány életében, de ezt valamennyi nőgyógyász tudja, és szem előtt is tartja. Igyekszik kellő figyelemmel és óvatossággal, szakmai tudásának legjavát nyújtva, pozitív légkörben folytatni az első vizsgálatot, hogy az semmiképpen se hagyjon rossz emléket a fiatal nő életében. Az is megeshet, hogy elhalasztódik a vizsgálat egy későbbi időpontra, és első alkalommal csak elbeszélgetnek, ha ezt az eset megengedi. Megtörténik, hogy az első nőgyógyászati vizsgálatot a gyermekgyógyász kéri, mert a fennálló betegség ezt igényli. Ilyen esetekben kicsit kellemetlenebb az első találkozás a nőgyógyásszal, de tapasztalt szakember ezt is sikeresen megoldja.

Nagy általánosságban azt mondjuk, hogy minden ifjú hölgynek, a korától függetlenül, ha nemi életet kezdett élni, látogatnia kell a nőgyógyászatát. Még szerencsésebb és dicséretesebb dolog, hogy a lány, mielőtt átesne a tűzkeresztségen, felkeres egy nőgyógyászt, és elbeszélget vele az első aktussal kapcsolatos dolgokról, a szüzesség elvesztéséről, a fogamzásgátlásról és minden vele járó tudnivalóról. Még szebb gesztus, ha erre a beszélgetésre a leendő partnere, a szíve választottja is elkíséri, és együtt gyűjtik be a szükséges információkat. Mondhatom, néhányszor volt már alkalmam ilyen okos, gondos fiatal párral is találkozni. Az ilyen alkalom ünnepnek számít a nőgyógyász életében, pedig valójában ez lenne a helyes, ami biztos alapot adna a biztonságos, felelősségteljes, csak örömet nyújtó nemi életnek.

Az egészségházban dolgozó nőgyógyász választott orvos, akihez külön beutaló nélkül lehet menni. Minden 15 évnél idősebb nő köteles nőgyógyászt választani, ahová azután élete végéig eljár. Természetesen bizonyos esetekben ezen az orvosválasztáson módosíthat, ha erre szükség mutatkozik.

Az első nőgyógyászati vizsgálat alkalmával a fiatal hölgy páciens megismerkedik a nőgyógyásszal és a nőgyógyászati rendelővel. Nagyon fontos a kölcsönös bizalom és őszinteség, mert a téma is rendkívül bizalmas. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy az orvosi titoktartás ebben az esetben is érvényes. A nőgyógyászati rendelő ajtaja igen gyakran hangszigetelt, ami garantálja a teljes diszkréciót, tehát a páciens négyszemközt lesz az orvossal. Persze ha a hölgy igényli, a kísérője (pl. anyuka, férj) jelen lehet a vizsgálatnál.

Hogyan kell felkészülni a vizsgálatra? A felkészülés testi és lelki szempontból is fontos, és a vizsgálat sikerességét szolgálja. Testi felkészülésen értjük a személyi tisztaság maximális szintjét, az orvoshoz indulás előtti megtisztálkodást, tiszta ruházat öltését, a vízhólyag és a vastagbél kiürítését. Célszerű, ha az öltözék ruha vagy szoknya, és ajánlatos egy saját szobapapucs is. A lelki felkészülésen azt értjük, hogy a páciens rendezze gondolatait, panaszait, kérdéseit (akár le is írhatja). Okvetlenül hozzá magával menstruációs naptárát, vagy jegyezze meg utolsó vérzésének dátumát!

A vizsgálat előtt a pácienst a nővér fogadja, vele rendezi az adminisztrációs teendőket, majd következik a rendelő. Bizonyos rendelőkbe a páciens egy öltözőfülkén át jut be, ahol felkészül, illetve levetkőzik a vizsgálathoz. Míg máshol a rendelő egy része paravánnal van elválasztva, és ott tud a páciens elkészülni a vizsgálathoz. Az elkészülés azt jelenti, hogy leveszi a nadrágját, harisnyáját, alsóneműjét, de maradhat a ruha vagy a szoknya. A vizsgálat, mint minden orvosi vizsgálat, beszélgetéssel, ún. anamnézisvétellel kezdődik. Az orvos először kikérdezi a pácienst fő panaszairól, régebbi betegségeiről, esetleg a családban előforduló betegségekről. Minden alkalommal részletesen tájékozódik a havi vérzésekről, nemi életről, fogamzásgátlásról és esetenként más kérdésekről a panaszoktól függően. A vizsgálat további részében következik a valódi nőgyógyászati vizsgálat, amihez a nőnek fekvő helyzetbe kell kerülnie az erre a célra konstruált ún. nőgyógyászati asztalon. Első alkalommal segít a nőgyógyász, hogy ez az elhelyezkedés zökkenőmentes legyen. Maga a vizsgálat két részből áll. Az orvos a pácienst először egy műszerrel vizsgálja meg, az ún. spekulum segítségével, amivel láthatóvá teszi a méhnyakat, méhszájat, hüvelyfalat és a hüvelyben található váladékot, vért stb. Ezt követi az ún. bimanuális, kétkezes vizsgálat, amelynek során a nőgyógyász kesztyűs kezének mutató- és középső ujját a hüvelybe vezeti, a másik kezével pedig a szeméremdomb feletti részen megtapintja a páciens hasát. Így tájékozódik a méh, a petevezetők és a petefészkek állapotáról. A nőgyógyászati vizsgálat lehet kellemetlen, de semmiképpen sem fáj.

A vizsgálat után következik a diagnózis felállítása, ami a panaszok, tünetek, leletek alapján történik. Szükség esetén az orvos kiegészítő, kisegítő vizsgálatokat rendel el, például vérvételt, ultrahangvizsgálatot stb. Ezt követi a kezelés meghatározása, amit az orvos ismertet a beteggel, és ha ő ezt elfogadja, akkor elrendeli. Mindenképpen fontos, hogy a páciens tudja, mi fog vele történni, és hogy beleegyezzen, mert csak így lehet sikeres a kezelés. Ezután már csak a kontrollvizsgálat időpontjának meghatározása marad hátra. Nagyon fontos, hogy a páciens mindent megkérdezzen, amit szeretne, és választ is kapjon, mert csak így lehet eredményes a gyógyulás és sikeres a további páciens-orvos kapcsolat.

Általános tanács, hogy minden nő évente legalább egyszer jelentkezzen nőgyógyászati vizsgálatra, még ha nincs is semmi panasza, még ha nem is él nemi életet, panasz esetén pedig a legrövidebb időn belül keresse fel nőgyógyászát.

Lányok, előre, nincs mitől félni!

Tisztelettel kívánok mindannyiuknak jó egészséget.