2024. szeptember 3., kedd

Drámaian nőtt a cukorbetegek száma a világon

Drámaian nőtt a cukorbetegséggel élők száma a világon: idén a becslések szerint 382 millióan lesznek – jelentették be csütörtökön a Nemzetközi Diabétesz Szövetség szakértői, akik úgy vélik, a betegség elleni háború vesztésre áll, írja az MTI.

A betegek túlnyomó többségének 2-es típusú diabétesze van, amely az elhízással és a mozgáshiányos életmóddal áll összefüggésben. A kór egyre terjed, ahogy a fejlődő országok átveszik a nyugati, városias életformát.

A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) legfrissebb becslései alapján a betegség a világ felnőtt (21-79 éves) lakosságának 8,4 százalékát érinti. Az esetek becsült száma 2012-ben 371 millió volt, 2013-ra 382 millióra növekedett. A szervezet 2035-re 55 százalékos növekedést jósol, a betegséggel élők száma tehát 592 millióra emelkedhet.

Évente 5,1 millióan halnak meg a betegségben, vagyis minden hatodik másodpercben cukorbetegség vet véget egy életnek a világon – olvasható a betegségről összeállított atlasz új kiadásában. A betegek többsége 40-59 év közötti.

Úgy tűnik, a számok évről évre rosszabbak, a cukorbetegek száma az egész világon növekszik – hangsúlyozta David Whiting, az IDF közegészségügyi szakértője. A szövetség számításai szerint a betegség kezelésére évente a világon 548 milliárd dollárt költenek, az összeg 2035-re valószínűleg 627 milliárd dollárra nő.

További aggodalomra ad okot, hogy az IDF becslései szerint 175 millió ember kezeletlen cukorbetegséggel él, többségük alacsony, illetve közepes jövedelmű országokban, ahol lényegesen kisebb az esélyük arra, hogy orvosi ellátáshoz jussanak.

Kínában él a legtöbb diabéteszes a világon. A jelenlegi 98,4 millióról 2035-re 142,7 millióra emelkedhet számuk az ázsiai országban. A kór legnagyobb arányban azonban a Csendes-óceán nyugati térségében élőket sújtja, a Tokelau-szigeteken, Mikronéziában és a Marshall-szigeteken a felnőttek több mint egyharmada cukorbeteg.