2024. szeptember 3., kedd

Mértékletesen az egészségért!

Az elegendő alvás, rendszeres táplálkozás, kellő vízfogyasztás, pihenés, testmozgás és az építő jellegű emberi kapcsolatok fontos szerepet játszanak életünkben

A mai felgyorsult világunkban az emberek nem figyelnek arra, hogyan élnek és mivel táplálkoznak, ez pedig a bioritmus felborulásához vezet. Tudni kell megtartani az életnek minden dolgában azt az arany középutat, amely tulajdonképpen nem más, mint egyensúlyi állapot a túl kevés és a túl sok között. Ahhoz, hogy egészségesek legyünk, nélkülözhetetlen a mértékletesség gyakorlása – hangzott el az Élet és Egészség polgári egyesület által szervezett újvidéki összejövetelen a Cirill és Metód utca 19. alatti Életmódklubban. A Mértékletesség – Győzd le magad! című előadáson Farkas Beáta, az Újvidéki Egyetem Orvosi Karának abszolvense arról beszélt, hogyan köthető össze az egészség definíciója a mértékletességgel, miben és miért kell mértékletesnek lennünk.

– Ha túlzásba viszünk valamit, az elkezd bálvánnyá válni az életünkben, ha pedig nem foglalkozunk valamivel, akkor az jelentőségét veszti, és elvész az életünkből, ezért fontos a sorrend meg a mértékletesség. Bizonyára mindenki számára jól ismert a „jóból is megárt a sok” közmondás, aminek jelentése nem más, mint az, hogy mértéktelesnek kell lenni minden olyan dologban, ami jó számunkra, ami pedig káros, arról teljesen le kell mondani. Az emberek könnyen a káros dolgok rabjaivá válnak, és annyira a hatásuk alá kerülnek, hogy nem tudnak megszabadulni tőlük, pl.: miért nem csak akkor iszunk kávét, amikor jólesik, miért kell csupán megszokásból kávéval kezdeni a napot – tette fel a sarkalatos kérdést Farkas Beáta.

A három fehér gyilkos

Kitért arra, hogy az emberek a táplálkozás során leginkább az ún. „három fehér gyilkos” – a finomított cukor, a só és a zsír –fogyasztását viszik túlzásba, ami pedig a kisgyerekeket illeti, a szülők beleegyezésével mértéket nem ismerve fogyasztják a Coca-Colát.

– Egyre több az elhízott gyerek, és egyre gyakoribbak a lelki problémák a fiatalok körében, ezeket mind meg lehetne előzni, ha a szülők is és a gyerekek is odafigyelnének arra, hogy minden pozitív dologban mértékletesek legyenek. Az elegendő alvás, rendszeres táplálkozás, kielégítő vízfogyasztás, pihenés, testmozgás és az építő jellegű emberi kapcsolatok mind-mind fontos szerepet játszanak szervezetünk ápolásában.

– A szervezetnek elegendő alvásra van szüksége. Személyenként változó, hogy kinek elegendő a hat, kinek a nyolc óra, és fontos idejében lefeküdni. A táplálkozásban oda kell figyelni arra, hogy a reggeli megfelelő mennyiségű és minőségű legyen, ugyanúgy az ebéd is, vacsorára viszont csak egy keveset kell enni, vagy teljesen elhagyni a késői táplálkozást, és az étkezések között nem ajánlatos nassolni. A fiatal szülők, akik ebben a felgyorsult világban születtek és nőttek fel, főként gyorséttermekben étkeznek, az anyukák egyre kevesebbet főznek, és a gyerekek megszokják, hogy palacsintát, hamburgert, egyéb hasonló gyors kosztot fogyasztanak, amikor éppen megéheznek, és sajnos egyáltalán nem tartják be azt, hogy mikor kellene enni, ill. nem igazodnak semmilyen időrendi szabályhoz. Az étkezésnek a lényege pedig tulajdonképpen az, hogy az emésztőredszer meg tudjon pihenni: megemészt, picit megpihen, fogadja a következő adagot. Így tudna egészséges maradni, de az, hogy állandóan megterhelt, állandóan emésztenie kell, egyáltalán nem egészséges. Ha valaki pl. este jól bevacsorázik, akkor a gyomorban elkezd pangni az étel, egy csomó vér odazúdul, az idegrendszer nem tud pihenni, ezért van az, hogy az emberek kialvatlanság érzésével ébrednek fel reggel.

 Miért bomlik fel a bioritmusunk?

– Legalább két liter vizet kellene fogyasztani naponta, de nem a táplálékkal együtt, hanem a táplálkozás előtt fél órával, az étkezések közötti időben. Pihenni mindennap megfelelő módon kell, nem tévénézéssel, komputerezéssel, hanem közösségi, társadalmi programokkal kikapcsolódva. Többet kellene sétálni, a levegőn tartózkodni, hiszen tudjuk, hogy a napfény nagyon fontos a D-vitamin termelődése miatt, mert ez az a vitamin, amit a szervezetünk saját maga tud előállítani. Fontos az emberi kapcsolatok ápolása is, a kommunikáció. Ne arra legyen időnk, hogy kibeszéljünk másokat, pletykálkodjunk, hanem arra, hogy a beszélgetés építő és dícsérő legyen! A világ felgyorsulásának következtében a kommunikáció teljesen elszemélytelenedik, egyre rosszabbá válik, hiszen a fiatalok ülnek a kávézóban, nyomkodják a telefont vagy a táblagépet, nem pedig egymással beszélgetnek. Lusták arra, hogy személyesen találkozzanak, inkább a Facebookon írogatnak egymásnak otthonról.

A mértékletesség egyénre szabott: az, ami valakinek kevés, lehet, hogy másnak sok, de nem olyan dolog, ami magától kialakul. Ha mindennap teszünk érte valamit, akkor egy idő után automatikussá válhat. A mai világ mottója nem „rögtön”, hanem „azonnal”, „mindent vagy semmit”, tehát a mértékletesség semmiféleképpen sem fér bele, ezért bomlik fel a bioritmusunk. A szervezet megpróbál korrigálni, ez azonban hosszú távon nem lehetséges, így alakulnak ki egyes betegségek – szögezte le Farkas Beáta.