2024. szeptember 3., kedd

Január 31-e dohányfüstmentes nap

A nemrégiben nyilvánosságra hozott adatok szerint fél évszázad alatt több mint húszmillió ember halálát okozta a dohányzás. Ha a tendencia folytatódik, 5,6 millió gyerek halhat meg a cigarettázás által előidézett betegségek miatt. Mintegy 100 ezer kisbaba lett dohányfüst okozta hirtelen csecsemőhalál és a koraszüléskor fellépő szövődmények áldozata, mindenekelőtt az anya dohányzása miatt. Noha a dohányosok aránya az 1965-ös 43 százalékról a jelenlegi 18 százalékra csökkent, naponta mégis több mint háromezer 18 év alatti fiatal gyújt rá élete első cigarettájára, olvasható a jelentésben. Az új jelentés a rák 13 fajtáját – köztük a máj-, a vastag- és végbéldaganatot – hozza összefüggésbe a dohányzással, valamint ártalmas következményei közé sorolja a cukorbetegséget, a reumás ízületi gyulladást, az immunkárosodást és a csecsemők szájpad- és ajakhasadékának kialakulását is. A passzív dohányzásról döbbenetes statisztikát közöl a dokumentum: mintegy 2,5 millió tüdőrákos, illetve szív- és érrendszeri elhalálozás írható a számlájára, ezenkívül 20–30 százalékkal fokozza a szélütés kockázatát.

Január 31-e a nemzeti dohányfüstmentes nap, melynek alkalmából a Vajdasági Közegészségügyi Intézet minden évben számos megelőző és népszerűsítő akciót szervez. Az idei nemzeti nap témája továbbra is A nemdohányzók védelméről szóló törvényt, melynek alapvető célja a lakosság fokozottabb védelme a dohányzás egészségkárosító hatásaival szemben, amely pillanatnyilag a legártalmasabb a zárt terekben. Ezért is hangzik így az idei mottó: „Dohányfüstmentes városok.”

Az intézet felmérése szerint a vonatkozó törvény elfogadása óta Szerbiában a munkahelyeken és az iskolákban egyre kevesebb nemdohányzó van kitéve ennek az ártalomnak, ill. a dohányzók között egyre magasabb azok száma, akik a közösségi terekben betiltott dohányzás miatt jelentősen csökkentették a cigarettázást. Minden ötödik szerbiai polgár véleménye szerint szigorúbban kellene ellenőrizni a törvény betartását ahhoz, hogy teljes egészében tiszteletben tartsák a törvény által előírt dohányzási tilalmat.

A Vajdasági Közegészségügyi Intézet által szervezett idei akció célcsoportja a fiatalság. A legutóbbi felmérések szerint Szerbiában a 13–15 éves korosztály 20 százaléka már cigarettázik. Arról, hogy miként kell megszabadulni a dohányzástól, ill. hogyan kell nemdohányzóvá válni, ismeretterjesztő plakátokat és szórólapokat készítettek az iskolák részére. Újdonságnak számít, hogy a plakátokon szereplő kódszám beírásával az okostelefonokon is elérhetők ezek a tanácsok.

– Tekintettel arra, hogy a dohányzásról leszokni nem könnyű, de visszaszokni annál egyszerűbb, sikeres leszokásról abban az esetben beszélhetünk, ha a dohányzás abbahagyása, vagyis az absztinencia egy éve tart. A dohányzók átlagosan 70 százaléka szeretne leszokni, de 100-ból mindössze 3-nak sikerül pusztán az akaraterejével, és általában a több éve dohányzók 5–8 sikertelen próbálkozás után tudnak csak ellenállni ennek a káros szenvedélynek. Ez azért van, mert a nikotin az orvosi vizsgálatok szerint olyan függőséget alakíthat ki, mint a kokain vagy a heroin. Erről leszokni igen komoly testi és lelki megterhelést jelent. Ezért fontos minderre felhívni a fiatalok figyelmét, hogy idejében ráébredjenek, milyen komoly függőségről van szó – mondta dr. Snežana Ukropina, a Vajdasági Közegészségügyi Intézet szakorvosa. Hozzátette: a kutatások azt bizonyítják, hogy gyakran örökölhető a dohányzásra való hajlam, és a fiatalok a legtöbbször azért kísérleteznek a cigarettázással, mert bizonyos elvárásoknak szeretnének megfelelni, és azt gondolják, hogy ez nem komoly dolog, bármikor abba tudják hagyni.

– Az idei akciónk keretében az általános és gyermekorvosok segítségére is számítunk, nekik is készítettünk ismeretterjesztő szórólapokat, amelyekkel felhívjuk figyelmüket arra, milyen tanácsokkal segíthetik a fiatalokat abban, hogy leszokjanak a dohányzásról. Ezt azért tartottuk fontosnak, mert éppen az általános és gyermekorvosok azok, akikhez elsőként fordulhatnak segítségért a fiatalok – mondta dr. Ukropina.

A szakorvos elmondta még, hogy a leszokásnak többféle módja van, sokan önerőből próbálnak megszabadulni a cigarettától, mások segítséget kérnek. A segítség is többféle lehet, ezek között vannak bizonyítottan hatékony módszerek, mint az egyéni és csoportos viselkedésterápia és a gyógyszeres támogatás, valamint egyéb, eddig nem bizonyított hatékonyságú módszerek is léteznek (akupunktúra, biorezonancia stb.). Dr. Ukropina kiemelte: az elektromos cigaretta esetében egyre több olyan bizonyíték van, mely szerint többet árt, mint segít. A legutóbbi EU-s felmérések végeredményeként pedig hamarosan az e-cigarettákat is dohányzási eszközként regisztrálják. Több olyan módszer is létezik napjainkban, amelyek elvonási tünetek nélkül segítik át a dohányosokat a leszokáson, és bár a legtöbbnek van valamilyen mellékhatása, a szakértők szerint a leszokás előnyei messze túlszárnyalják a mellékhatások kockázatát.

A Vajdasági Közegészségügyi Intézet szakorvosa emlékeztetett arra, hogy az Újvidéki Egészségház Promóciós Központja által szervezett hagyományos nikotinelvonó tanfolyam ingyenes, bárki jelentkezhet, aki úgy érzi, segítségre van szüksége a leszokásban, és ezt megteheti betegkönyv nélkül is.

A szakértők szerint nem szabad hagyni, hogy az első sikertelen kísérlet eltántorítsa a dohányzókat a céltól. Az emberek többségének a leszokáshoz több próbálkozásra van szüksége. Fel kell ismerni, hogy a kudarc is része a folyamatnak, és ha valaki visszaesik, nem szabad túlságosan szigorúnak lennie magához. Azt is nagyon fontos hangsúlyozni, hogy az életkortól függetlenül mindenkinek előnyt jelent a leszokás. Ma már tudományosan bizonyított: aki 10 évig vagy annál tovább intenzíven cigizik, 3–10 évvel rövidebb lesz az élete.