2024. szeptember 3., kedd
Az olvasó kérdez, a szakorvos válaszol

A felfekvéses sebek kezelése

Kérdés: Ágyhoz kötött, izomsorvadásos betegnek felfekvési sebei lettek, két decubitus alakult ki. A matracot sem tudja elviselni, mert töri, és nagyon fájdalmasak a sebek. A nővér naponta jár hozzá kötözni. Mire kellene fektetni, hogy ne legyenek nagy fájdalmai? Mitől gyógyulnának gyorsabban a sebek? Köszönettel: U. Magdolna

Válasz: Kedves Magdolna, mindenekelőtt engedje meg, hogy kifejezzem elismerésemet az Ön áldozatos munkájáért! Tudom, mit jelent egy izomsorvadásos beteg ápolása, manapság ezt a kínos, végtelen türelmet és szeretetet igénylő munkát kevesen vállalnák annak ellenére, hogy nagyon sokan ismerjük Jézus gyönyörű tanítását az irgalmas szamaritánusról. Gyakorlása azonban úgy hull le a ma emberéről, mint egy divatjamúlt, ócska ruhadarab. Örülnék, ha tanácsom segítene betegének ápolásában.

A hosszan tartó ágyhoz kötött betegségeknél sajnos előbb-utóbb számolni kell a felfekvéses sebek kialakulásával, leggyakrabban azokon a nyomásfelületeken, amelyek hosszabb ideig érintkeznek a fekvőhely matracával: a lapockán, a farkcsont körül, a sarkakon. A bőr a hosszan tartó nyomás következtében ezeken a helyeken pirosodik, megduzzad és érzékennyé válik, jelezve az ápolóknak, hogy a vérkeringés pang, a szövet nem kap elég vért és az elhalási folyamat megkezdődik. A bőrpír jellemzően nyomásra sem tűnik el, észrevételére és a kellő felpolcolásra 24 óra áll rendelkezésünkre, utána megindul a sebesedés. Fontos ezt a bőrpirulást mihamarabb észrevenni, mert ilyenkor még megelőzhető a bőrseb kinyílása vitaminos hidratáló kenőcsök használatával, alápolcolással puha párnákkal, a beteg forgatásával. Ha ezt a jelzését a decubitusnak elmulasztottuk, nehéz feladat vár az ápolóra a seb begyógyításában. Ha a beteg kicsit is mozgásképes, tájékoztassuk a veszélyről, vegyük rá a helyzetváltoztatásra! A testhajlatokra helyezzünk gézcsíkot, melyet naponta legalább háromszor cserélni kell!

Lényegében 2 óránként kellene forgatni az ágyhoz kötött beteget a megelőzés érdekében, ami otthoni, sőt kórházi körülmények között is szinte kivitelezhetetlen, s ebben az intenzív terápiás részlegek sem kivételek. Amikor a seb már kinyílott, rendkívül nehezen gyógyítható a folyamatos bakteriális fertőzés miatt. Ha legyőzzük az egyik fertőzést, a bőr nélküli részen újabb és újabb bakteriális gyulladás indul. A lényeg tehát a megelőzés, mint oly sok esetben a medicinában. Ezt a példátlanul nehéz feladatot némileg könnyíti ma már a gyógyászati termékek üzleteiben kapható felfújható vagy tömör ülőgyűrű, farkcsontpárna, lábtámasztó párna, sarokvédő stb., amelyek mind a megelőzést, mind a gyógyítást segítik. A lényeg: a sebnek szabadon kell maradnia, nem érintkezve sem a takaróval, sem a matraccal. Szivacsból magunk is készíthetünk olyan alakzatokat, amelyeket ha a beteg alá helyezünk, nem engedik a sebek érintését. A matracok kaphatók elektromosan vezérelt váltakozó nyomásos formában 11–15 000 dináros árban, de megfelelnek az egyszerű buborék- vagy kúpszivacs matracok is, 3-4 000 dináros értékben. Fájdalomcsillapítóként a Paracetamolt vagy a Tramadolt ajánlhatom, de legjobb szer a panaszok ellen a hosszan tartó nyomás semlegesítése.

A seb gyógyítása összetett folyamat, és szakember felügyelete szükséges hozzá. Ha a seb medre fekete, sebészeti kimetszés előzze meg a gyógyítást! A gyógyítás három fázisból áll: meg kell szüntetni a fertőzést Povidonnal vagy antibiotikumos sprayekkel (Garamycin, Enbecin), majd következik a seb tisztítása enzimes tisztítókenőccsel, például Fibrolánnal, végül a hámosító kenőcs, akár a közismert Panthenol alkalmazásával. A fázisok váltására ajánlatos az orvosi felügyelet. Kaphatók „intelligens” kötszerek is, amelyek ugyan drágábbak, de mivel csak hetente cserélendők, kifizetődnek. Különböző változatai ismeretesek, amelyek magukban hordják az előbb említett három fázis gyógyszereinek kombinációit. Szintén jó, ha orvosi véleményezés alapján választjuk ki a megfelelőt. Anyagi helyzetünk ismeretében leírom, hogyan lehet néhány hónap munkájával házilag is begyógyítani a sebeket. A patikában kapható kis csomagolású steril géz, amit csíkokra vághatunk, és Povidont vagy Betadint csöppenthetünk rájuk. Fontos: a gézcsíkokat csakis a 100 fokos vízben 10 percig sterilizált csipesszel és ollóval érintsük! Sterilizálhatunk tűzhelyünk sütőjében is 160 fokon, mintegy 15 percig, akár a gézt is. A gézcsíkokat naponta cseréljük állhatatosan, még akkor is, ha a tisztítókenőcsöt és a hámosító kenőcsöt használjuk, mert a seb gyógyulásához az egyetlen járható út a fertőzés kiiktatása! A gézcsíkok lefedésére csakis papír leukoplasztot használjunk, a sebnek jót tesz a levegőzés. Türelmet és jó egészséget kívánok Önnek ebben a több hónapos munkában.