2024. szeptember 3., kedd
BŐRGYÓGYÁSZAT

A viszketés (pruritus)

A viszketés az egyik leggyakoribb és legjellegzetesebb bőrtünet. Sokan szenvednek tőle, és olyan intenzív kínokat képes okozni, melyek akadályozzák a nappali nyugalmat, a munkavégzést, az alvást, minden köznapi cselekvést.

A kínzó panasz oka: ismeretlen. Szinte az őrületbe kergeti, akit elér. Ősi jeleségnek számít, de az orvostudomány még ma sem fejtette meg teljes mértékben a titkát.

Az elmúlt évek során robbanásszerűen fejlődött és alapjaiban megváltozott ismeretünk a viszketés mechanizmusáról. Ma már tudjuk, hogy a viszketés nem egyfajta fájdalominger, mint eddig feltételeztük, hanem önálló érzékelés. A mai álláspont szerint a hámréteg és a kötőszövet határán végződő idegrostok stimulációja okozza a viszketés kínzó érzését. Ezek az idegrostok kapcsolatban állnak a gerincvelő és az agyalap révén az agykéreggel.

 Mitől viszketünk?

Ez nagyon bonyolult kérdés, és általában nem csupán a bőrgyógyász kompetenciája. Rendkívül kellemetlen panasz, amely általában a bőrön jelentkezik, de ez sincs mindig így, hiszen bizonyos esetekben a gyulladt nyálkahártya is viszkethet, pl.: belül a torok és a garat is. A bőrön jelentkező tünetek nagyon sok esetben nem bőrgyógyászati betegséget jelentenek. Innentől kezdve a probléma érinti: a belgyógyászokat, az aneszteziológusokat, az onkológusokat, az ideggyógyászokat, a pszichiátereket stb. A viszketés témája sokszereplős az orvostudományban.

Bármi váltja is ki az elviselhetetlen érzést, a viszketés vakarásra ösztönöz. Bár a vakarás nyomán 30–40 másodpercig megkönnyebbül a páciens – erre a rövid időre ugyanis az agyat értesítő idegpálya kikapcsol –, utána fokozott intenzitással jelentkezik a fájó, maró érzés, a viszketés még erőteljesebb lesz. „Ördögi kör” alakul ki, mert minél jobban vakarjuk a bőrt, annál inkább viszket.

 Mit lehet tenni?

Ha a bőrön szemmel látható jelek mutakoznak: kiütések, piros foltok, hólyagok, akkor első lépésként bőrgyógyászhoz tanácsos fordulni, hiszen rengeteg bőrbetegség jár viszketéssel. Az akut, rendszerint külső eseményhez társuló, rövid ideig fennálló viszketést okozhatják: rovarcsípések, bárányhimlő, gombás fertőzések, vírusos fertőzések, a bőrre kerülő kontaktallergének, parazitás bőrfertőzések, pl. a tetvesség és a rüh. A heveny viszketés mellett megkülönböztetünk krónikus (6 hétnél tovább fennálló) viszketést is. A bőrbetegségek közül krónikus viszketést okoz: a pikkelysömör, atópiás dermatitisz (ekcéma), hólyagos bőrbetegségek.

Ha nem bőrbetegség okozza a viszketést, a bőrgyógyász további vizsgálatokra küldi a pácienst. A viszketés belgyógyászati okainak kiderítése alapos kivizsgálást igényel. A hétköznapi panasz olykor súlyos belszervi problémákra utal. Különféle belgyógyászati kórképek járhatnak viszketéssel, mint pl. a cukorbetegség, májbetegségek, veseelégtelenség, pajzsmirigyfunkció-zavarok, gyógyíthatatlan daganatos kórok, pszichés zavarok.

 Időskori viszketés

A fent említett kórképeken kívül meg kell említeni az időskori viszketést. A bőr szárazsága hozzátartozik az öregedéshez. Csökken a hám zsírtartalma, a verejtékezés, a faggyúképződés. Kifejezett esetekben hámlás, viszketés és a hámfelszínen finom repedések jelentkeznek. Sokszor maga a viszketés és a vakarózás bőrtüneteket produkál, amit nehezen lehet elkülöníteni egyéb bőrbetegségektől. A viszkető szisztémás megbetegedéseket ki kell zárni. Ha nem sikerül alapbetegséget vagy bőrgyógyászati betegséget igazolni, pruritus senilis a diagnózis, amelynek kialakulási mechanizmusa nem ismert. Télen, fűtési szezonban különösen sok idős embert érint. Kezelése meglehetősen nehéz. A kezelésében és megelőzésében egyránt fontos a nem túlságosan magas hőmérsékletű és megfelelő páratartalmú környezet, a bő folyadékfogyasztás, a testápoló tejek gyakori használata. A zuhanyozás történjen 2-3-szor hetente, a tisztítószerek maximális mellőzésével! Rendelőmben novembertől márciusig szinte mindennapos panasz a viszketés, és megvallom őszintén, nem kis erőfeszítésembe kerül, hogy megértessem a pácienssel, abba kell hagynia a napi mosakodást és a tusfürdők, szappanok, samponok használatát.

A viszketés kezelése értelemszerűen kétféle lehet: tüneti vagy oki. A kezelés eredményessége az okok feltárásának függvénye. Sohasem mondom a páciensnek, hogy fogja vissza magát, ne vakarózzon, mert tudom, hogy ami viszket, azt meg kell vakarni. A viszketés enyhítésére vagy megszüntetésére többféle lehetőség adódik: antihisztaminos szerek, gyulladáscsökkentő kenőcsök, hűsítő készítmények, nyugtatószerek, szteroidos kenőcsök stb. A végleges gyógyulást csak az okok feltárása és megszüntetése hozhat.