2024. szeptember 2., hétfő

Szoptatási tanácsok, tudnivalók

Lapos vagy befelé fordult emlőbimbók esetén korábban azt ajánlottuk, hogy a várandós asszonyok terhesség alatt pl. frottírtörülközővel történő rendszeres dörzsöléssel készítsék fel a mellüket a szoptatásra. Később kiderült, hogy a bimbók dörzsölése a tejelválasztás stimulálását és az oxitocin kiáramlása révén méhösszehúzódásokat, rosszabb esetben a szülőfájások korai megindítását vonhatja maga után. A bimbókat tehát terhesség alatt nem kell „előkészíteni”.

Lapos vagy befelé fordult bimbók esetén szoptatások előtt célszerű az emlőt kis fejéssel fellazítani, annyira, hogy az újszülött kellően rá tudjon harapni. Ilyen előfejést mellszívóval is lehet végezni. A bimbó kiemeléséhez használható műanyag, 20 ml-es injekciós fecskendő is, ha annak a hengerrészét a tű felőli végén keresztben átvágjuk, és így illesztjük rá a bimbó felett a bimbóudvarra. Ha ezt követően megszívjuk a fecskendőt, akkor a legtöbb bimbó kifordul. Sokan azt tartják, hogy a lapos vagy befelé fordult bimbót szoptatás előtt célszerű jéggel megérinteni. Ha ezek a kísérletek nem járnak sikerrel, akkor kérje védőnője segítségét! Átmenetileg meg lehet kísérelni bimbóvédő használatát is.

Fájdalmas, berepedt emlőbimbók

Szabálytalan mellretétel miatt az újszülött rágó mozgásai berepeszthetik és fájdalmassá tehetik az emlőbimbót. Ilyen esetekben célszerű gyakrabban szoptatni, hogy ezzel megelőzzük az emlő túltelítődését és a csecsemő erőszakos szopását, harapásait. Bimbófájdalmak esetén a kevésbé érzékeny emlővel kell kezdeni a szoptatást, majd amikor a tej elindul a fájdalmas bimbóból is, akkor a csecsemő áthelyezhető a sajgó emlőbimbó felőli oldalra. Ha fáj a mellbimbója, akkor különösen fontos a következő szabályt betartani: a csecsemőt levenni az emlőről csak akkor szabad, amikor megszűnt a szívással kialakított vákuum. Fájdalmas emlőbimbó esetén szoptatás után érdemes pár csepp tejet a bimbón hagyni, hogy az ott megszáradjon. Fájdalmas emlők esetén fontos a mellbimbókat szárazon tartani. Többféle krémet is ajánlanak a berepedezett bimbókra, tapasztalat szerint azonban ebből a célból leghelyesebb speciális lanolintartalmú bimbóvédő krémet használni. Ha a bimbó fájdalma 1-2 napig tartó védőeszköz-használat után sem szűnik meg, a tejet le kell fejni, és pohárból vagy kanállal kell az újszülöttet megetetni. A fájdalmas emlőbimbó helyi érzéstelenítéséhez szoptatás előtt érdemes jeget tenni a sajgó részre. Ha ezek a módszerek nem vezetnek eredményre, akkor kérje védőnője segítségét! Ha nem járnak eredménnyel, akkor érdemes orvoshoz fordulni, mert a bimbók fájdalmát az újszülött betegsége (pl. szájpenész) vagy az emlő bőrének gyulladása is előidézheti.

 Az emlők belövellése, túltelítődése

A szülést követő napokban előfordul, hogy az emlők ideiglenesen túltelítődnek, duzzadtak, forró tapintásúak és fájdalmasak. A mell belövellése, feszülése lázzal is járhat. Ha az ilyen túltelítődött mellet rendszeresen kiürítjük, a kellemetlen tünetek és a láz is megszűnik. A túltelítődés a későbbiekben is előfordulhat, ha a csecsemő a kelleténél ritkábban szopik, vagy helytelen a szopási technikája. Ekkor gyakrabban kell szoptatni, cumit tilos használni. Túl feszes emlők esetén szoptatás előtt egy kevés tejet le kell fejni, hogy a bimbókat, bimbóudvart a csecsemő könnyedén bekaphassa. A szoptatás befejezése után a megmaradt tejet le kell fejni, hogy az emlő fellazulhasson. Ha a tej nehezen akar megindulni, akkor szoptatás előtt, de akár közben is érdemes meleg borogatást tenni az emlőkre. A fájdalmat mérsékelheti az is, ha olyan melltartót visel, ami jól tart, de nem szoros. Nagyon fontos annak ellenőrzése, hogy az újszülött szopási technikája optimális-e.