2024. szeptember 3., kedd
A GYERMEKORVOS ROVATA

A csípőficam

A csípőficam a combcsont fejének a csípőbe való beilleszkedési zavara. Több típust különböztethetünk meg a kialakulás időpontját illetően, valamint aszerint, hogy a combcsont feje a medencecsonthoz képest hogyan helyezkedik el. A fel nem ismert ficam később mozgászavart okoz az érintetteknél.

Jellemzően 4–6-szor gyakrabban érintettek a lánycsecsemők, mint a fiúk, valamint kb. 10-szer gyakoribb a farfekvéssel született csecsemőknél. A ficamok nagyobb része egyoldali, azon belül is inkább a bal oldalt érinti. Az újszülötteknél a leggyakrabban az ún. instabil csípőt észleljük, melynek jó 60%-a spontánul meggyógyul pár hetes korra. Ezt követően főleg valódi ficammal és rendellenes fejlődéssel találkozhatunk.

Ez a rendellenesség újszülöttkortól kezdve diagnosztizálható. Kiemelt jelentősége van az ultrahangos vizsgálatnak: ezzel a gyors módszerrel a csontosodási folyamatok, az ízületi tokon belüli viszonyok (távolságok, szögek) vizsgálhatók. Mivel hazánkban is kötelező szűrés működik (a gyermekgyógyásznál, 4–6 hetesen), egyre kisebb a későn diagnosztizált esetek száma.

 Okok

Régi vita tárgya, hogy a veleszületett csípőficam milyen okokra vezethető vissza. A hiba valódi forrása ismeretlen. Kialakulásának hátterében egyrészt örökletes hajlam figyelhető meg, de egészen biztosan külső tényező is, mint a magzat méhen belüli elhelyezkedése, igen jelentős szerepet játszik. Figyelni kell tehát mind a családi halmozódásra, mind pedig az esetleges méhen belüli terhelő eseményekre (téraránytalanságra), illetve a magzati pozícióra és a szülés lefolyására.

 Tünetek

Pozitív családi előtörténet esetén, farfekvésnél, téraránytalanságnál fokozott figyelemre van szükség. A figyelmes vizsgálónak észre kell vennie a hátra vagy hasra fektetett újszülöttnél az ún. ráncaszimmetriát, a lábak eltérő nyugalmi helyzetét (kissé kifelé fordult, feljebb induló combcsont). Feltűnhet a mozgásszegénység is az érintett oldalon. A szűrővizsgálatkor könyvszerűen szétnyitott csípőízületben ficam esetén kattanó hang, zökkenés észlelhető; az összefogott lábakat felfelé hajtva pedig a térdek magasságbeli eltérése figyelhető meg. Az érintett oldalon a ficam fokának megfelelően lejjebb lesz a térd, a combcsont fejét pedig kiemelkedni látjuk a csípő vonalából.

 Terápia

A korán felismert és szakemberhez küldött enyhe ficam konzervatív módon megkezdett kezeléssel: Pavlik-kengyel viselésével jól kezelhető. Ez kb. 3 hónap alatt az esetek túlnyomó többségében teljes javulást eredményez. Nagyobb, felülő gyermeknél csípőt szétfeszítő sínt alkalmazunk, vagy esetleg olyan szerkezetre is szükség lehet, mely a test saját súlyát használja húzóerőként a csípőizmok nyújtására. A kengyelt viselő csecsemő gondozása külön feladatot jelent a család számára, komoly erőfeszítéseket igényel a szülőktől. Egyéves kor felett szinte minden esetben műtéti beavatkozás szükséges. A sikeresen, akár konzervatív, akár műtéti módszerekkel meggyógyítottak csípőízülete terhelhető, teljes életet élhetnek.