2024. október 5., szombat

Klaszterek az energiahatékonyságért

Konferencia az energiatakarékossági fejlesztési és finanszírozási lehetőségekről

Energiahatékonyságról szóló tanácskozást tartottak tegnap Újvidéken, a Tartományi Képviselőházban. A konferencia mottója az energetikai projektumok tervezésének és véghezvitelének az intenzívebbé tétele volt. Két ülést tartottak a hazai, magyar, horvát, szlovén és cseh résztvevők. A klaszterek és a hálózatépítés jelentősége a mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelésében volt az első ülés témája. A második tanácskozási pont a helyi önkormányzatok energiahatékonysági modelljeivel és tapasztalataival foglalkozott, kitérve a köz- és magánszféra partnerségének jelentőségére. Az energiahatékonysági fejlesztési és finanszírozási lehetőségekkel ugyanis a legtöbb hazai vállalat nincs tisztában.

Gonda András (Fotó: Ótos András)

Nenad Grbić (Fotó: Ótos András)

A kutatások azt bizonyítják, hogy a háztartások fele készen áll az energiahatékonysági intézkedések végrehajtására, amennyiben a társadalom és az illetékes intézmények, valamint maga az állam által kap ebben támogatást – mondta Nenad Grbić tartományi energetikai, építésügyi és közlekedési titkár. Kiemelte, hogy mindeddig 62 partnerség alakult ki a köz- és a magánszféra között, ebből 27 együttműködés szerződéssel lett megpecsételve. Hozzátette, hogy sajnos mindössze hat olyan partnerség van, amely a szerződés teljes értékének a 97 százalékával rendelkezik. A közvilágítás, személyszállítás és a hulladékgazdálkodás képezik a főbb területeket. Rámutatott arra az adatra is, hogy az ország intézményeiben, valamint a hazai háztartásokban az ajtók és ablakok átlag 30 évesek, ezért elengedhetetlen a finanszírozási és fejlesztési lépések megtétele.

Az energiahatékonyság érdekében jó néhány olyan szokást meg kellene változtatnunk, ami nem tesz eleget a környezetvédelem, illetve az energia megfelelő mértékű felhasználásának – mondta Nenad Grbić.

Magyarországon sem tudják még teljes egészében kihasználni és igénybe venni a közösségépítés nyújtotta lehetőségeket az energiahatékonyság érdekében – mondta Gonda András, a szegedi ARCHEnerg klaszter ügyvezetője.

Gonda András (Fotó: Ótos András)

Gonda András (Fotó: Ótos András)

Az ARCHEnerg az első magyar klaszter, amely elnyerte az Európai Klaszter Kiválóság arany fokozatát. A szakmai minősítő szervezet a világ 63 legjobbja közé sorolta a megújuló energia és az építőipari innováció határterületeivel foglalkozó klasztert. A szegedi társulás 2007 óta létezik, jelenleg 80 taggal rendelkezik. A tagok főként környezetvédelemmel, energetikai és építőipari tevékenységekkel foglalkoznak.

Szügyi György, az ARCHEnerg klaszter alelnöke előadásában elmondta, számos olyan energiahatékonysággal foglalkozó projektumon dolgoznak, amelyekben akár Szerbia is érdekelt lehet. Ilyen az az energetikai projektum, amely a környezetszennyezés mértékét igyekszik csökkenteni. Szügyi György szerint az Újvidék határában lévő szeméttelep okán mindez különösen figyelemfelkeltő lehet. A szegedi klaszternek olyan, a műanyag feldolgozására alkalmas technológia van a birtokában, amelyet amerikai partnerükkel együttműködve az elkövetkező három hónapban indítanak el Magyarországon. Ezt követően Szerbiában is tárgyalásokat kezdeményeznek majd – mondta Szügyi György.

Zavargó Zoltán (Fotó: Ótos András)

Zavargó Zoltán (Fotó: Ótos András)

Zavargó Zoltán, az ENEF Újvidék klaszter elnöke elmondta, hogy Szerbia sem kerülheti ki az energiatakarékosság folyamatát, a környező országok példái alapján követnie kell mindazokat az intézkedéseket és lehetőségeket, amelyek lehetővé teszik a kis- és középvállalatokban az energiahatékonyság alkalmazását. Kiemelte, hogy a hazai vállalatok és klaszterek rendkívül sokat tanulhatnak a konferencián bemutatásra kerülő külföldi tapasztalatokból. A tanácskozást követően az ENEF Újvidék klaszter vezetői a horvátországi kollégákkal folytattak együttműködési tárgyalást.