2024. október 5., szombat

Ismét Szerbiában a Nemzetközi Valutaalap küldöttsége

Tegnap óta Belgrádban tárgyal a Nemzetközi Valutaalap (IMF) James Roaf vezette küldöttsége. Először Siniša Mali pénzügyminiszterrel találkozott. Ma és holnap folytatódnak a megbeszélések a legrangosabb szerbiai vezetőkkel egy újabb megállapodásról.

James Roaf és Siniša Mali (fotó: Beta)

James Roaf és Siniša Mali (fotó: Beta)

Siniša Mali a napokban azt nyilatkozta, hogy most véglegesítik a közszolgálatokban dolgozók béremelésére és a nyugdíjak ideiglenes csökkentésére vonatkozó törvény hatályon kívül helyezésének részleteit. Nehéz, de építő jellegű tárgyalásokra számít. „Már négy éve együttműködünk velük, és a legnehezebb döntések már mögöttünk vannak” – fogalmazott Mali. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt időszakban a pénzügyek stabilizálása volt a cél. „Ezt sikerrel megvalósítottuk, és a polgároknak tudniuk kell, hogy hónapról hónapra többletünk van a költségvetésben, a pénzügyi fegyelem szigorú, minden dinárra odafigyelünk. Az IMF-fel való újabb megállapodás az eddigi sikerek folytatását segítené, lehetőséget adna a beruházások és a nemzeti termék növekedésére. A GDP-növekedés az első negyedévben 4,6 százalékos volt, gazdaságunk a leggyorsabban növekvők közé tartozik Európában, és ezen az úton szeretnénk tovább haladni, mert ez új beruházásokat és új munkahelyeket hoz, a bérek és a nyugdíjak emelkedését jelenti. Minderről tárgyalunk a Valutaalappal” – mondta Mali.

A tárgyalást követően kiadott közlemény szerint Siniša Mali és James Roaf egyetértett abban, hogy ma már stabil a közfinanszírozás helyzete Szerbiában, a fiskális szigort azonban továbbra is fenn kell tartani, hogy folytatódhasson a GDP-arányos államadósság csökkenése.

„Ez erősödő gazdaságot és új munkahelyeket fog jelenteni” – állapították meg a tárgyalófelek.

Branko Ružić államigazgatási és helyi önkormányzati miniszter a közigazgatási reform eredményeiről, külön pedig a bérezési rendszer megújításáról tárgyalt James Roaffal. A tárcavezető kiemelte, hogy a nyáron kezdődnek a tárgyalások a szakszervezetekkel a közszolgálati munkahelyek szorzószámainak meghatározásáról. Ez lesz szerinte a legnehezebb, hiszen a bérezési rendszer reformja 470 000 embert érint.

Ružić reményét fejezte ki, hogy folytatódik az IMF-fel való együttműködés, mert, mint mondta, a bérezési rendszer megújításához is nagy szükség van a szakértői támogatásra.

Az IMF-fel való belgrádi tárgyalások ezúttal június 13-áig tartanak. A várható új szerződést a szerbiai vezetők „a politikák koordinálási eszközének” tartják, és afféle „házpásztor”-nak nevezik.