2024. október 4., péntek

Kis és nagy borászatok egy helyen

Szombaton zárta kapuit az Interfest Nemzetközi Borfesztivál

Az újvidéki rendezvényt immár 15. alkalommal szervezték meg, és az idén több mint 100 hazai és külföldi pincészet jelent meg a termékeivel. A fesztivál kiváló színtérnek bizonyul a tapasztalatcserére és a terméknépszerűsítésre egyaránt.

Bálint Ákos: Egy borosüveg vagy egy stand kinézete is fontos eladási szempont (Ótos András felvétele)

Bálint Ákos: Egy borosüveg vagy egy stand kinézete is fontos eladási szempont (Ótos András felvétele)

Bálint Ákos, a horgosi Bálint Pincészet tulajdonosa először hozta el termékeit a rendezvényre.

Többször is fontolgatták az évek során az eljövetelt, a borsos részvételi díjak azonban visszatartották őket e lépések megtételében – mondta Bálint Ákos, aki a családi vállalkozásában 2000-ben ültette el az első szőlőtőkét. Jelenleg mintegy négy hektár területen termesztenek szőlőt.

– Az idén a község támogatása révén jöttünk el a rendezvényre. Ha önerőből jöttünk volna el, veszteségben volnánk, mert a jelenlévő nagy borászatok mellett nehéz labdába rúgni a kisebb pincészeteknek – ecsetelte a horgosi borász.

– Azért szeretünk ilyen fesztiválokra is eljárni, mert ezeken különféle újdonságokat láthatunk. Egy borosüveg megjelenése vagy egy stand kinézete szintén fontos eladási szempont. Úgy látom, tetszik az embereknek a homoki bor. Egész más ízvilágot képviselünk, mint a szerémségi borok. Boraink könnyedebbek, jobban itatják magukat. Legkeresettebb a kövidinka szőlőfajta, amely a török időkből származik. Mi ezt kissé újragondoltuk és reduktívan készítjük, vagyis kizárjuk a levegőt, fahordók helyett tartályokban érleljük a borokat, ezért a kövidinkának megmarad a frissessége, s ennek köszönhetően a szőlő ízvilága kerül kifejezésre. Ezért egész más a kövidinka borunk, mint a valamikori borgazdáké, akik hordókban készítették, amik elnyomták a kövidinka szépségét. Őshonos és világi fajták is megtalálhatók borászatunkban. Van egy újfajta szőlőnk, amelyet nemrég, kísérleti céllal telepítettünk, ez a cserszegi fűszeres. Igen hálás szőlőfajta, az 1960-as években nemesítették Magyarországon. A belőle készült bor illatos, szép, karakteres, könnyű – mondta Bálint Ákos.

Az idei márciusi, negyvenszázalékos fagykár ellenére sikerült megóvniuk a termést az időjárási viszontagságoktól. A szőlő mellett barack és birsalma természetesével is foglalkoznak, összesen mintegy hét hektáron terül el a családi gazdaság, amelynek munkájában a fiatalok is részt vesznek. Kis borászatként nehezen tudnak megélni – mondja Bálint Ákos. A törvényi előírások ugyanis nem különböztetik meg a kisebb pincéket a nagyobbaktól. A munkafeltételek megteremtése jelentős kiadásokkal jár.

– A legnagyobb kihívás a marketing és a bor eladása, mint minden más terméknél. Boraink többségét többnyire elviszik otthonról, a pincénkből, de termékeink megtalálhatók a vendéglőkben is. Próbálunk üzlethálózatokhoz is bejutni, ahhoz azonban még kicsik vagyunk, hogy bekerüljünk a nagy láncokhoz. Nagyobb mennyiségben kellene termelni, de nem szeretném kizárni a jelenlegi, régóta visszajáró vásárlókat, és csupán a nagyobb cégeknek szállítani a bort. A régi vásárlók elsőbbségben vannak, és később, ha bővülni tudunk, szóba jöhet egy-két nagyobb eladólánc is. Nagyon nehéz versenybe szállni a külföldi olcsó borokkal és a nagy borászati gazdaságok olcsó boraival – hangsúlyozta a horgosi bortermelő.

A Csóka Borászat immár ötödik éve szerepel az újvidéki borfesztiválon, boraikat évről évre lelkesedéssel fogadják a rendezvény vendégei – mondta Jelisaveta Joksimović, a Csóka Borászat menedzsere.

– Elégedettek vagyunk az idei eredményekkel. Az igazi eredmények azonban csak az év vége felé fognak megmutatkozni, a legnagyobb eladási időszak után. Jelenleg azon dolgozunk, hogy a nyár folyamán újabb kampányt indítsunk, amelynek során a Di Luna Sangria termékünkre fókuszálunk, magasabb fokozatra szeretnénk emelni.

Az idén egy újdonsággal is előrukkolt a borászatunk. A macedóniai Ohrid Borászattal együttműködve  újfajta borkínálatot hoztunk létre. Ez egy kissé exkluzívabb vonal, amelynek termékei között földrajzi eredetmegjelöléssel ellátott asztali borok szerepelnek. Jelenleg mindössze néhány kisebb étteremben és kávézóban található meg ez a termék, hamarosan azonban egész Szerbia területén elérhetővé válik – nyilatkozta Jelisaveta Joksimović.