2024. október 4., péntek

Továbbra is ráfizetünk külföldön

Legalább egy év kell még a roamingdíjak eltörléséhez Szerbiában

Az Európai Unió polgárai már a múlt év közepétől belföldi árakon bonyolíthatják le külföldi telefonbeszélgetéseiket, Szerbia és a régió országai azonban még mindig arra várnak, hogy a roaming a múlté legyen. Hivatalos információk szerint a nemrégiben Szófiában megtartott EU–Nyugat-Balkán csúcstalálkozón sor kerülhetett volna a barangolási szolgáltatás ,,árcsökkentésére”, de ez nem történt meg.

Egyedül a drága percdíjak ügyében sikerült csökkentést elérni (fotó: Beta)

Egyedül a drága percdíjak ügyében sikerült csökkentést elérni (fotó: Beta)

Mindannak ellenére, hogy az említett csúcstalálkozó meghirdette a roamingdíjak teljes eltörlését, a régió országai számára továbbra is érvényben maradtak a barangolási díjak. Egyedül a drága percdíjak ügyében sikerült árcsökkenést elérni. A Távközlési Minisztérium illetékesei szerint a júliusban rendezendő londoni csúcstalálkozó jobb hírekkel szolgálhat majd.

– Reméljük, hogy a júliusi csúcstalálkozón aláírhatjuk az díjcsökkenésről szóló megállapodást, hiszen ez lenne az első lépés a barangolási díjak megszüntetése felé vezető úton. Reményeink szerint a londoni megállapodást követő évben közelebb kerülünk a célhoz – mondta Tatjana Matić, a Távközlési Minisztérium államtitkára.

A Vip Mobile, az egyik vezető hazai mobilszolgáltató illetékesei szerint a roamingdíjak kiiktatása hosszú és bonyolult folyamat, ami elsősorban szabályozási rendszerektől és államközi megállapodásoktól függ. Az Európai Unió esetében tíz évig tartott a szükséges intézkedések megtétele, ezért úgy vélik, hogy Szerbiában sem történhet gyorsabb ütemben.

– Nincsenek hivatalos információink arról, hogy miként halad a tárgyalási folyamat a szerbiai barangolási díjak ügyében. A folyamat jellegéből ítélve, azonban úgy tűnik, éveket és nem hónapokat igényel majd a szükséges lépések megtétele. Az Európai Unió szabályzata kizárólag az EU-ban működő szolgáltatókra és felhasználókra vonatkozik. Az EU-n kívüli szolgáltatók számára a külföldi partnerek magas árak fejében nyújtják a szolgáltatást. Az uniós országokkal történő roaming megszüntetése érdekében első lépésként nagykereskedelmi szinten kellene csökkenteni a díjakat – nyilatkozták a Vip Mobile illetékesei az N1 televíziónak.

Amíg az ügy megoldásra vár, a szolgáltatók igyekeznek kiaknázni minden lehetőséget a díjak körüli versengésben. A három legnagyobb hazai telekommunikációs vállalat – a Telenor, az MTS és a VIP mobile – többnyire a ,,legkedvezőbb” szolgáltatást nyújtja ügyfeleinek. A kimenő hívás roamingdíja általában 80–159 dinár, attól függően, hogy melyik országban tartózkodunk. Az üzenetek barangolási költsége 9 és 50 dinár között mozog, de mindegyik szolgáltató, az úti céltól függően, különféle kedvezményeket nyújtó csomagokkal rukkol elő.

Az Európai Unió országaiban 2017 júniusában szűnt meg a roamingdíj. E lépést az Európai Bizottság a legnagyobb sikerek egyikeként tartja számon. A bejelentések szerint Szerbia – a legkedvezőbb esetben is – csupán egy év múlva lehet részese ennek a sikernek.