A nyugati országokhoz képest Kína jelentős előnyre tett szert az új technológiák fejlesztésében: 44 újszerű gyártási eljárásból 37-ben van elsőbbsége – derítette ki az Ausztráliai Stratégiai Politikai Intézet (ASPI).
A Reuters információja szerint az ASPI a védelem, az űrkutatás, az energetika és a biotechnológia területén vizsgálta az alkalmazott a technológiákat, miközben azt is megállapította, hogy a világ legjobb kutatóintézetei Kínában működnek. Az amerikai technológiák gyakran szorulnak a második helyre, pedig az USA végzi a globális kutatásokat a magas teljesítményű és kvantumszámítógépek, valamint a kis műholdak és a vakcinák gyártása területén.
Az ASPI felmérése szerint Kína a kormány fejlesztési programjainak köszönhetően megdöbbentő technológiai előnyt valósított meg. „Az utóbbi öt évben Kína végezte el a legmodernebb repülőgép-hajtóművekkel kapcsolatos kutatások 48,49 százalékát, beleértve a hiperszonikus repülőgépeket is” – állapították meg a canberrai székhelyű intézet munkatársai, hozzátéve, hogy a világ 10 legjobb kutatóintézetéből Kínában található a legjobb 7. A fényérzékelők és a kvantumkommunikáció területén a kínai kutatások ereje megakadályozhatja a nyugati (brit, amerikai, ausztrál, kanadai és új-zélandi) hírszerző szolgálatok tevékenységét. Feltételezik, hogy Kínának monopóliuma van 10 területen, beleértve a szintetikus biológiát, valamint az 5G és a nanotechnológiát.
A kínaiak a külföldön szerzett tudással javították fel kutatásaikat: legsikeresebb kutatóik ötödrésze az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Ausztráliában képezte magát – olvasható a jelentésben.
Nyitókép: Beta/AP