2024. október 2., szerda

Lenne mit tanulni a nyugati országoktól

Energetikai és Befektetési Napok Újvidéken

Az Újvidéki Vásár Master Központjában tegnap kezdődött a két napig tartó, 8. Nemzetközi Energetikai és Befektetési Napok rendezvény, amely a Tartományi Energiaügyi, Építkezési és Közlekedési Titkárság, az Újvidéki Vásár és a RES Alapítvány támogatásával valósult meg. A rendezvény partnere Újvidék város, a baráti város pedig Nagybecskerek. Az ünnepélyes megnyitón többek között jelen volt Aleksandar Antić energetikaügyi miniszter, Nenad Grbić tartományi energetikai, építkezési és közlekedési titkár, Anders Christian Hougård, Dánia szerbiai nagykövete, Miloš Vučević, Újvidék polgármestere, Slobodan Cvetković, az Újvidéki Vásár vezérigazgatója, továbbá számos városi és tartományi képviselő, hazai és külföldi szakember.

Fotó: Fehér Ildikó

Fotó: Fehér Ildikó

Az Energetikai és Befektetési Napok keretében nemcsak lokális és regionális, hanem nemzetközi szempontból is fontos témák kerülnek megvitatásra, például a nap- és a szélenergia, a biomassza, a geotermikus energia, a lakóépületek energiahatékonysága, a hőszivattyúk, az energiahatékonyság a vízellátásban, az energiagazdálkodás a helyi önkormányzatokban, az energiaprojektek finanszírozásának modelljei stb. A rendezvényen Szerbiával és Dániával együtt nyolc ország képviseli magát.

Nenad Grbić tartományi energetikai, építkezési és közlekedési titkár elmondta, hogy amikor az energiaügyről van szó, akkor figyelembe kell venni az energiai ágazat befolyását a társadalom, a mezőgazdaság és a közgazdaság fejlődésére, valamint szem előtt kell tartani a célok és a kihívások méretét és jelenetőségét is.

– Amikor kiválasztottuk a rendezvény témáit, szem előtt tartottuk az Európai Unió céljait és elvárásait, de a nemzeti stratégiánkat is. Amikor az energiatermékekről beszélünk, akkor a stabilitásra, a biztonságos ellátásra gondolunk, de figyelembe kell venni a jelen fontos tényezőit is: a környezetvédelmet, a fosszilis tüzelőanyagok lecserélését megújuló energiaforrásokra és az energiahatékonysági intézkedések végrehajtását – mondta Grbić.

Varga Viktor Zenta község gazdasággal ás mezőgazdasággal megbízott tanácstagja úgy véli, hazánkban nagy lehetőségek rejlenek a zöld energia előállítására.

– A rendezvényeknek azért van jelentőségük, mert külföldi országoktól tanulhatunk a zöld energia termelési folyamatáról, hiszen ebben még nagyon úttörők vagyunk, de megvan hozzá az igyekezet és az akarat is. Hazánkban nagy potenciál rejlik a mezőgazdasági hulladékokból nyert hőenergia és szélenergia termelésére, a napenergia felhasználására. Igaz, ez mind nagy pénzösszegekkel jár, de a jövőben biztos meghozza az eredményt, mert nekünk nemcsak saját magunkra, hanem a jövő nemzedékekre is gondolnunk kell – hangsúlyozta Varga Viktor.

Zavargó Zoltán, az Energiahatékonysági Klaszter elnöke a rendezvényen a biogazdaságról tartott előadást.     

Fotó: Fehér Ildikó

Fotó: Fehér Ildikó

– A napenergia és a hőszivattyúk használatában szerintem nem maradunk le a fejlettebb országoktól, ám a biogázt illetően a nyugati technológia jóval előrébb van. A szélenergia hasznosításában is van még mint tanulnunk a nyugati országoktól. A biogazdaság is relatív új terület hazánkban, valójában arról van szó, hogy a gazdaságnak új alapot biztosítsunk. Most a gazdaság és a különböző termékek a kőolajon alapszanak, ami tudjuk, hogy előbb-utóbb kimerül. Tartós megoldást kell találni, mint amilyen a bioalapú gazdaság és a megújuló erőforrások alkalmazása. Ebben nagy lehetőségek rejlenek, de hazánkban ez még gyerekcipőben jár, és ezt kellene fejleszteni – mondta Zavargó Zoltán.