A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és a Kapocs Könyvtári Csoport továbbképzést tartott szerda délelőtt tíz könyvtáros részére a Zentai Városi Könyvtárban. A továbbképzés célja a gyermekkönyvtári jó gyakorlatok bemutatása. A program 9 órakor kezdődött a könyvtárban, ahol óvodai projekteket támogató interaktív foglalkozásokat mutatott be Nagy Emese, a Juhász Erzsébet Könyvtár munkatársa.
A folytatásban a Minden nyom a könyvtárba vezet elnevezésű nyomozós interaktív foglalkozásra került sor, amelyet Baráth Hajnal Anna és Kopasz Ildikó vezetett. A foglalkozásokat gyermekközönség jelenlétében, hospitáció formájában figyelhették meg a résztvevők.
Resócki Vázsonyi Csilla, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet könyvtárosa, a Kapocs Könyvtári Csoport koordinátora elmondta, hogy egy sorozatot szeretnének a képzéssel elindítani azért, hogy a vajdasági könyvtárosok jobban megismerjék egymás munkáját.
– Minden könyvtárban találhatóak kiváló programok, főleg olyanok, amelyek a gyerekeknek szólnak. Ők azok, akiket leginkább be lehet vonzani a könyvtárba. Ezen a képzésen Nagy Emese, Baráth Hajnal Anna és Kopasz Ildikó tartottak bemutató foglalkozást a kollégáknak. Nagy Emese az óvodás korosztállyal foglalkozott és nagyon tanulságos volt a gyerekközönség kíséretében megfigyelni, hogyan zajlik egy ilyen foglalkozás. Biztos vagyok benne, hogy sok új ötlettel gazdagodtak a résztvevők – mondta Resócki Vázsonyi Csilla.
Nagy Emese elmondta, hogy két mesefoglalkozást tartott az óvodásoknak, amelyen nagyon jól érezték magukat a gyerekek.
– Szerettem volna bemutatni a könyvtárosoknak, hogyan zajlik egy gyerekfoglalkozás nálunk Topolyán. Mindent előre megtervezünk, utána mesét olvasunk. A gyerekek szerencse-kerekeztek és párkeresőztek is, mindezt egy-egy mese alapján. A résztvevő könyvtárosoktól pozitív visszajelzések érkeztek, egyetértettek abban, hogy az olvasást meg kell szerettetni, valamint a digitális eszközöket is be kell vonni a foglalkozásokba. Tervezünk még hasonló szakmai képzéseket. Topolyán a könyvtárba az óvodásokat és a kisiskolásokat a legkönnyebb bevonzani, de igyekszünk a középiskolásoknak is olyan programokat szervezni, amelyek érdeklik őket, például szabaduló szobákkal és QR kódos feladatokkal ellátott rejtvényekkel készülünk a nagyobbaknak – mondta az előadó.
A képzés a belgrádi művelődésügyi minisztérium támogatásával valósult meg.
Nyitókép: A képzésen résztvevő könyvtárosok gyerekközönség kíséretében figyelték meg a foglalkozásokat (Fotó: Gergely Árpád felvétele)