2024. november 22., péntek

A regeneratív gazdálkodás vezet a jövőbe

Ingyenes szakmai támogatást igényelhetnek a termelők az átálláshoz

A termelők a következő három évben ingyenesen igényelhetik a termőföldjük elemzését annak a projektnek a keretében, amelyet a Donau Soja szervezet valósít meg az Európai Unió által alapított EIT Food független szervezet támogatásával. Az említett szervezet az idén indította el azt a programot, amely a regeneratív gazdálkodást helyezi előtérbe. Így a gazdák az elemzések mellett a témában jártas szakemberek tanácsát is bérmentve igényelhetik, de a saját gazdaságuk feltételeit figyelembe vevő tervek kidolgozását is kérhetik. Ezekben szaktekintélyek vázolják fel azokat a a gyakorlati tevékenységeket, amelyek által regeneratív gazdálkodás irányába fejleszthetik a gazdák a termelést – írja a Donau Soja szervezet felhívásában.

Ugyanitt kiemelik a szervezet egyik képviselőjének, dr. Mirjana Laloševićnek azon előadását is, amely a november elején megtartott projektnyitó rendezvényen hangzott el. A szakember felhívta a figyelmet annak jelentőségére, hogy területeinken is a regeneratív gazdálkodás felé irányuljanak a termelők. A szemléletváltás nem csupán azért fontos, mert a regeneratív gazdálkodás a korszerű piacok követelménye: a termelők tulajdonában levő természeti kincsek megőrzése számukra is biztosítja a jövőt – hívta fel a figyelmet az átállás jelentőségére a szervezet képviselője.

A Donau Soja szervezet volt a házigazdája a Felkészülve az új uniós rendelkezésekre: A regeneratív mezőgazdaság lehetőségei elnevezésű konferenciának is, amelyet szintén az EIT Food szervezettel karöltve valósítottak meg. A találkozón Christopher Mueller, a Donau Soja ágazati igazgatója kiemelte, hogy Szerbia jelentős szerepet tölt be Európa élelmiszer-ellátásában. Ezért fontos felkészíteni a termelőinket azoknak a változásoknak a jelentőségére, amelyeket az unió a zöld egyezmény értelmében vezet be. Az új rendelkezések formálják majd az európai mezőgazdaság jövőjét – mondta az EIT Food szakembere.

A szervezetet egyébként 2008-ban alapította az Európai Unió azzal a céllal, hogy népszerűsítse a fenntartható újításokat és a vállalkozások lehetőségét az élelmiszeriparban. A szervezet arra törekszik, hogy minél szélesebb körben terjessze a regeneratív gazdálkodás elveit annak érdekében, hogy elérhetővé váljanak a klímaváltozással kapcsolatosan megfogalmazott célok, melyek a többi között a biztonságos élelmiszer-ellátást és a termőföldek megőrzését is szorgalmazzák. Hasonló célok vezérelik a Donau Soja szervezetet is, amely ezen elvek gyakorlati alkalmazását támogatja. A csoportosulást Bécsben alapították 2012-ben, és a kezdetektől működtetnek regionális irodákat Szerbiában, Ukrajnában és Moldáviában is. Mára 27 országból 320 tagot számlál a szervezet.
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás