2024. október 7., hétfő

A bánáti föld érdekli a Tönniest

Tíz napon belül eldől, jóváhagyják-e a németországi Tönnies húsipari vállalatnak szerbiai termőföldek 30 évre való bérbevételét – közölte Branislav Nedimović mezőgazdasági miniszter.

Az N1 televíziónak elmondta, a Tönnies öt helyszínre vonatkozóan nyújtott be kérelmet, öt különböző önkormányzat területén több mint 10 ezer hektárt venne bérbe. Különösen Nagykikinda és Nagybecskerek érdekli.

A Tönnies Európa egyik legnagyobb sertéstenyésztője: évente mintegy 17 millió hízót tenyészt, emellett 400 ezer szarvasmarhát, így éves forgalmának értéke meghaladja az 5 milliárd eurót.

– Szerbiában nincs elegendő malac, de a Tönnies hozza a saját technológiáját, és így lesz elegendő anyagunk, felfejlesztjük a húsipart. Különösen a nyers hús feldolgozásában vagyunk érdekeltek – fogalmazott a miniszter.

A Tönnies Szerbiába érkezésének előkészületei 2014-ben kezdődtek, a cég képviselői 2015 áprilisában szándéknyilatkozatot írtak alá az itteni beruházásokról. Az akkori tervek szerint a német cég akár 20 sertésfarmot is létesítene Szerbiában, és évente 65 ezer hízósertést szállítana ki.

Tavaly szeptember elején Aleksandar Vučić kormányfő németországi látogatása alkalmával tárgyalt a tervekről a Tönnies képviselőivel. Az akkori sajtóhírek úgy szóltak, hogy „hamarosan elkezdi építeni szerbiai üzemeit a Tönnies”.

Más témákról szólva az agrártárca vezetője az N1 tévének elmondta, hogy miután Oroszországból visszaküldtek Szerbiába csaknem 14 tonna borjúhúst, május 24-én engedélyezték a szerbiai importot, azóta az orosz piac teljesen nyitott számunkra. A miniszter úgy fogalmazott, hogy a kiszállító hibájából küldték vissza a szállítmányt, valamint hogy „a hosszú úton minden megtörténhet”.

Nedimović kijelentette: mivel a restitúció még nem fejeződött be, a mezőgazdasági földterületekről szóló törvény nem fogja megengedni a termőföld eladásának teljes liberalizálását, a külföldiek számára pedig leállítják az eladást.