2024. október 7., hétfő

Világmárkák Szerbiában

A kis- és középvállalkozások még legalább tíz évig számíthatnak állami támogatásra

Az állam még erőteljesebben fogja támogatni a beruházásokat, nemcsak ösztönzési politikával, hanem megbízható üzleti légkör kialakításával is – jelentette ki Goran Knežević gazdasági miniszter. Mint mondta, ezt a törekvést felismerték külföldön is, amit egyértelműen bizonyít az, hogy számos világhírű cég döntött tevékenységének szerbiai kiterjesztéséről, köztük a Leoni, a Johnson Electric, a Delphi, a Kromberg & Schubert.

A kedvezőbb beruházási légkör nyugat-balkáni kialakításának esélyeiről tartott tanácskozáson a miniszter összegezte: 2016 elejétől máig 31 szerződést írtak alá külföldieknek való állami támogatások odaítéléséről, ezek alapján 20 566 munkahely megnyitását tervezték, a beruházások értékét pedig 300 millió euróra becsülték. Szerbia nagy megelégedésére a cégek jóval több embert foglalkoztatnak, mint amennyiről a szerződések szóltak: 72 vállalat, amely már eleget tett a szerződésből eredő kötelezettségeinek, a tervezettnél majdnem 30 000-rel több munkahelyet nyitott meg.

– A kormánynak és az Európai Uniónak köszönhetően ma több mint 500 millió euró áll a kis- és közepes vállalatok rendelkezésére. Ezekhez kedvező hitelek formájában juthatnak hozzá. Az uniós előcsatlakozási alapok eszközeire kizárólag a hazai gazdálkodók pályázhatnak – mondta Knežević.

Emlékeztetett Aleksandar Vučić ötletére, aki még kormányfőként vetette fel, hogy létre kell hozni a régió egységes, 20 millió fős piacát, amely hozzásegítené a térség országait a jelentősebb gazdasági növekedéshez.

Szerbia ma termékeinek kétharmadát az EU-ban, ötödét a térségben értékesíti. A kis- és közepes vállalatok teremtik meg a társadalmi termék felét, ezért fontos, mondta a miniszter, hogy elhárítsuk gazdálkodásuk minden akadályát. A kormány tavaly kezdte meg támogatásukat, ennek eredményeként számuk 17 000-rel növekedett, 30 000 új munkahely nyílt és 70 százalékkal növekedett a szektor bevétele. A terv szerint az állam még legalább tíz évig támogatni fogja ezeket a kis cégeket.

A gazdasági tárca vezetője a beruházási témájú fővárosi tanácskozáson azt is megjegyezte, hogy növekedett az ország hitelminősítése, és hogy a Világbank által összeállított Doing Business versenyképességi rangsorban a fejlődés üteme szerint az első tíz ország között van. A nemzeti össztermék hatmilliárddal nagyobb, mint 2009-ben volt, a munkanélküliség pedig 2012 óta a felére csökkent, s ma 13 százalékos. Az európai átlag, azaz 10 százalék alá szeretnék csökkenteni.

Knežević közölte még, hogy a közvállalatok már nem veszteségesek, mint 2014-ben voltak, amikor 520 millió eurós mínuszt mutattak ki.