2024. október 7., hétfő

Bővül a békéltetőügynökség hatásköre

A jövőben a bérezés, valamint a munkaidő kérdéskörébe is beleszólhat az ügynökség

A munkaperek békés rendezéséről szóló törvénytervezet módosításáról tartottak tegnap közvitát az újvidéki Körzeti Gazdasági Kamara illetékesei. Több ponton is bővül a békéltetőügynökség feladatköre – állapították meg a közvita záradékaként. A jövőben a bérezés, valamint a munkaidő kérdéskörében is bekapcsolódhat az ügynökség a vitás helyzetek rendezésébe. Fontos módosítás, hogy ezentúl maga az alapító is beleszólhat a viták kimenetelébe, tehát az állam, a helyi önkormányzat vagy a nemzeti tanácsok is segíthetnek a problémák rendezésében. A tervezet megoldást nyújt a mobbing ügyének kezelésében is, amelyek gyakran évekig tartó bírósági ügyként szerepelnek.

– Fontos, hogy a szakszervezetek ismerjék az eljárások mechanizmusát. Az első lépés mindenképpen a két fél, a munkáltató és a munkavállaló ösztönzése a közös megállapodásra. Ha nem tudják rendezni az ügyüket, bekapcsolódik a folyamatba a békéltetőügynökség, ennek elfogadására azonban senki sem kötelezhető, az európai normák is így írják elő. Ez az eljárás számos fáradságos és bonyolult bírósági pertől szabadíthatja meg a vállalatot – hangsúlyozta Tóth Bátori Erzsébet, a Függetlenség Szakszervezet tartományi elnöke.

A közvitára azért került sor, mert a közvélemény nem ismerte fel a 2013-ban meghozott törvénytervezet jelentőségét. A kerekasztal-beszélgetésen Zoran Lazić munkaügyi és foglakoztatási államtitkár üdvözlőbeszédében kiemelte, hogy Belgrád és Niš után ez a harmadik és egyben utolsó állomás.

– A téma megvitatására azért került ismét sor, mert a felmérési adatok alapján szemet szúró, hogy csupán az ügyek egyharmada került mindeddig a békéltetőügynökség asztalára, a többi továbbra is bírósági úton zajlott le. E költséges és lassú lefolyású perek egyik félnek sem kedveznek – hangsúlyozta Lazić.

A Szerbiai Munkáltatók Uniója, a Függetlenség Szakszervezet, valamint az Önálló Szakszervezetek Szövetségének képviselői a közvitán hozzászólásaikkal olyan vitaindító témákat vetettek fel, amelyeket más törvények hivatottak megoldani, például a munka- és a sztrájktörvény. A békéltetőügynökség olyan intézményrendszerként szerepel az adott eljárási folyamatban, amely nem kötelez, de segítséget nyújt a vállalatoknak elkerülni a rögös bírósági utat – hangsúlyozták a testület illetékesei.