A szerbiai tejtermelők szerint az ágazat helyzete fenntarthatatlan. A veszteségek az alacsony felvásárlási ár és a takarmány drágulása miatt nőnek, így a teheneket a gazdák eladják, emiatt csökken a termelés, és szeptembertől tejhiányra kell számítani, számol be a 021.rs hírportál.
Dejan Trajković, egy farm tulajdonosa elmondta, hogy a tejüzemek tartályai üresek, és a tejhiány már a következő hónapban érezhető lesz.
– Tej nincs, mert a kisebb gazdaságokat bezárták, csak a közepesek és a nagyok maradtak meg, amelyeket nem lehet egykönnyen bezárni a felszerelésbe fektetett rengeteg pénz miatt – közölte Trajković a Beta hírügynökségnek. Hozzátette, hogy két-három éve tart a probléma a tej alacsony felvásárlási ára miatt, és ő maga is azon gondolkodik, hogy 20 év után bezárja a 340 tehenet számláló farmot. Mint mondta, a tej alacsony felvásárlási ára okolható azért, hogy napjainkban mintegy 180 ezer fejőstehén van Szerbiában, míg hat-hét éve ez a szám 450-500 ezer volt.
Kiemelte, hogy az aszály miatt csillagászati ára lett a takarmánynak, és emiatt a tej termelési árának 120 dinár körül kellene lennie. A termelési veszteségek csökkentését még a literenkénti 15 dináros tejtámogatás sem segíti, amelyet az állam a gazdálkodók tiltakozása után nemrég megígért.