2024. július 16., kedd

A puszták és a vizek hazája

Magyarországi idegenforgalmi szervezetek bemutatkozója Belgrádban

A dél-alföldi régió idegenforgalmának bemutatása céljából látogattak tegnap a szerb fővárosba Magyarországról a dél-alföldi és a dél-dunántúli régió idegenforgalmi szervezeteinek képviselői, akik a hazai rokonszervezeteknek mutatták be kínálatukat. A helyi turizmus képviselői a dél-magyarországi városok, fürdőhelyek, lovastanyák és más szervezetek kínálataival ismerkedhettek meg.

A Belgrádi Gazdasági Kamarában a két ország idegenforgalmi szervezeteinek összejövetelén a résztvevőket Varga Imre, Magyarország belgrádi nagykövete is üdvözölte, aki érdemesnek tartotta hangsúlyozni, hogy a tavaly év végi schengeni vízumkényszer feloldását követően Szerbia polgárai is szabadabban utazhatnak az EU tagállamaiba, így Magyarországra is. – Ám az előző évek szokásaihoz képest most már nem elégedhetünk meg azzal, hogy Szerbia lakosai csupán üzleti ügyeik intézése és bevásárlás céljából járjanak külföldre. Magyarország ennél sokkal többet tud nyújtani. A belgrádi tanácskozás alkalom arra is, hogy a két ország idegenforgalmi szervezetei egymásra találjanak és közösen pályázzanak az európai uniós előcsatlakozási alapjainak projektumaira, amely most már az idegenforgalomra is kiterjed – mondta a nagykövet.

A prezentációk során elhangzott, a dél-alföldi régió Magyarország legnagyobb területet felölelő régiója, a napfény, a puszták és a vizek hazája. Legnagyobb városai Szeged, Kecskemét és Békéscsaba. Több mint 30 termálfürdő várja vendégeit, közülük legismertebbek Gyula, Orosháza-Gyopárosfürdő, Kiskunmajsa, Tiszakécske és Mórahalom. Újak is épültek, mint az alig egy hónappal ezelőtt megnyílt szegedi Napfényfürdő Aquapolis, amely kínálatában, méreteiben és befogadóképességében az egyik legnagyobb ilyen jellegű építmény. Mintegy 4400 négyzetméter vízfelülettel 3000 vendég befogadására alkalmas. Egy tucatnál is több csúzda várja a látogatókat, a legmagasabb 30 méter, a leghosszabb pedig 270 méter. Aki a természet ölében töltené szabadidejét, a kiskunsági, a Kőrös–Maros és a Duna–Dráva nemzeti parkokat látogathatja. A régió számos gasztronómiai és kulturális fesztivállal és egyéb sportrendezvénnyel is büszkélkedik. Tekintettel arra, hogy Szerbia az első szomszéd, mégsem innen való a legtöbb vendég.

– A dél-alföldi régió számára Szerbia is fontos küldőpiac lehetne, és azt szeretnénk, hogy erről a térségről is minél több vendég látogasson Bács-Kiskun és Csongrád megyébe. A belgrádi bemutatóra azzal a céllal érkeztünk, hogy megismerhessük szakmai partnereinket és felújítsuk régebbi kapcsolatainkat – mondta Gulyás Péter, a Magyar Turizmus Zrt. dél-alföldi regionális marketingigazgatója. Hozzátette, az együttműködés javítása céljából tavaly óta workshopokat szerveztünk, eddig Szabadkán és Újvidéken, ez alkalommal pedig Belgrád is sorra került. Részt vettünk tavasszal a belgrádi idegenforgalmi kiállításon.

A dél-alföldi régió számára a legnagyobb küldőpiac Németország, Szerbia csupán a 10-11. helyen áll. Tavaly 2000–2200 turista érkezett Szerbiából. Ez alacsony szám, de nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy december 19-éig vízumkényszer volt életben, amely gátolta a lehetőségeket. A vízumkényszer megszűnt, és közeli ország lévén fontos potenciális küldőpiacnak tartjuk Szerbiát – hangsúlyozta Gulyás Péter marketingigazgató.