2024. július 16., kedd

Biomassza – a sárba taposott arany

Az Újvidéki Vásáron a XIX. Nemzetközi Energetikai Kiállítás keretében tegnap tanácskozást tartottak a biomassza felhasználásának fontosságáról és lehetőségeiről. A téma hatalmas érdeklődést keltett, telt ház előtt zajlott, amin maguk a szervezők is meglepődtek, mert a közönség egy része ülőhely híján állva hallgatta végig a felszólalásokat.

A tanácskozáson elhangzott, hogy a biomassza a megújuló energiaforrások közül a legfontosabb az Európai Unióban, 2020-ig a kitermelt energiának a 20 százalékát éppen a megújuló energiaforrásokból fogják fedezni, s a biomassza a legfontosabb ezen energiaforrás keretében.

Szó volt arról is, hogy az országnak jelentős a biomassza-potenciálja. Csupán erdeinkből mintegy 400 000 tonna olyan faanyagot lehetne hasznosítani, amely a földön hever, ott korhad el.

Az ország jelentős devizakiadástól mentesülhetne a biomassza fokozottabb igénybevétele során, hisz a mezőgazdaságból származó biomassza összesítésével mintegy másfél millió tonna kőolaj behozatalától tehermentesülhetnénk.

Fontos megemlíteni, a biomasszából előállított brikettet, azaz pelettet nem nálunk hasznosítják, hanem zömét külföldre szállítják. Egy tonna brikett előállítási költsége 110–120 euró, az Európai Unióban már 150 euró az ára, de ha kisebb csomagolásban kínálják a piacon, akkor tonnájáért akár 250 eurót is kérnek érte.