2024. július 17., szerda

Nyaraljunk kölcsönre

Egyes idegenforgalmi irodák az ügyfélnek segítséget nyújtanak hitelkártyák vagy készpénzkölcsönök megszerzésében is

Akár 60 hónapig is törleszthető a nyaralás költsége

Úgy tűnik, az idegenforgalomban dolgozók kifogyhatatlanok az ötletekből, hogy miként tudnának legsikeresebben küzdeni a válság ellen. Már az év eleje óta tapasztalható, hogy megcsappant az érdeklődés az idegenforgalom iránt, a nyaralás, az üdülés háttérbe szorul, ha a család megélhetéséről van szó.

Nem kis fejtörést okoz ez a turisztikai irodáknak, s minden valószínűség szerint ha ők nem tudják orvosolni a kérdést, akkor a bankokat hívják segítségül. Talán a legjobb megoldás, ha maga az idegenforgalmi iroda az érdeklődők számára lehetővé teszi, hogy több részletben fizethessék be a nyaralást. Ezt alkalmazzák is, de legfeljebb hat részletet tudnak biztosítani, s azt is úgy intézik, hogy a nyaralás megkezdéséig befizessék az utolsó részletet. Úgy látszik az a hozzáállásuk, hogy ami biztos, az biztos, jobb, ha a zsebükben van a pénz mielőtt útra kelnek, mert a nyaralás után bizonyára a szolgáltatás igénylői még nehezebb anyagi helyzetbe kerülnek.

A bankok segítségével elsősegélyként a nyaralás fedezésére egyik megoldás a hitelkártya. Az ügyesebb turistairodák szerződést kötöttek több bankkal is, s abban állapodtak meg, hogy a hozzájuk betérő érdeklődőnek és komoly ügyfélnek az iroda alkalmazottjai elkészítik a bejelentőlapot, megfogalmazzák a hitelkártya-kérelmet, s azt továbbítják a banknak. Ott felülbírálják a kérelmet, jóváhagyják a hitelt, és az utazási iroda számára máris átutalják a meghatározott összeget. Ez egy nagyon kényelmes és gyors megoldás, viszont más kérdés, hogy kifizetődik-e. A nyaralónak mindenképpen kényelmi szempontból megfelel az, hogy az utazási irodában mindent kitöltenek, elektronikus úton elküldenek, s átutalják a pénzt, csak amikor a kiutalt részletet kell fizetnie, akkor fog meglepődni, mert ezt bizony nem teszik ingyen.

Egy újabb változat az úgynevezett fogyasztói idegenforgalmi kölcsön, amit úgy kell elintézni, hogy az érdeklődő fél előszámlát kér az idegenforgalmi irodától, azt elviszi a bankba és ott jóváhagyják számára a kölcsönt. Nem fontos, hogy az adott banknak az ügyfele legyen, persze ilyen esetben nagyobb százalékot számolnak fel. Lehet igényelni deviza- és dináralapú kölcsönt, a devizaalapú esetében kötelező az előleg, amely 30 százalékos is lehet. A dinár esetében ezt nem irányozták elő. Meg kell fizetni a banknak a kölcsön kidolgozásáért járó összeget, amely egy-két százalékos lehet, és következik még a kölcsönért járó kamat, amely bankonként változik, akár 30 százalékos is lehet. Szinte versengnek egymással a pénzintézetek, nem abban, hogy minél alacsonyabb kamatot számítsanak fel, hanem abban, hogy minél hosszabb távra ítéljék oda a kölcsönt. Jelenleg 12 hónaptól 60 hónapos visszafizetési határidőt szabnak, bankja válogatja, hogy ki mennyit.

Talán az a legrosszabb változat, ha készpénzkölcsönt igényelnek a nyaralni vágyók. Erre is lehetőség van, de ezért kell mindig a legnagyobb kamatot fizetni, és ez mindig a legkedvezőtlenebb. Az utazási irodák a részletfizetés esetén azy is vállalják, hogy csekket állítsanak ki az ügyfelek jó néhány hónapra előre, de azt állítják, hogy a meglehetősen széles skálájú kínálat ellenére a legtöbb kliens azt a megoldást választja, hogy a nyaralást készpénzben előre kifizeti. Ez mindenképpen a legkedvezőbb, hiszen az utazási irodának is ez felel meg, így különböző kedvezményeket is ad.