2024. július 17., szerda

Kilátástalan helyzet 300 vállalatban

A legtöbb cég már csak formálisan létezik, számlájukat régóta zárolták
Végleg lakat kerül számos gyárkapura

A köztársasági gazdasági és régiófejlesztési minisztérium július 3-án csődeljárást indított el 300 állami és társadalmi vállalat esetében, amelyekről a felmérések szerint kiderül, hogy semmilyen gazdasági perspektívával nem rendelkeznek. Ennek az átfogó akciónak célja, hogy végre öntsenek tiszta vizet a pohárba, legalábbis a gazdasági rendszer területén.

Az ügyben illetékes minisztérium július 3-án 235 cég esetében kezdeményezte a felszámolást és 70 vállalat esetében indult el a csődeljárási folyamat. Ez utóbbiakra vonatkozólag a hitelező eddig az adóhivatal vagy a fejlesztési alap volt, legalábbis az állam részéről. A magánosítási folyamat Szerbiában 2001-ben indult meg, azóta igazán sok idő állt a rendelkezésünkre, hogy kiderüljön mely vállalatok képesek arra, hogy fennmaradjanak és melyek azok, amelyek teljesen kilátástalan helyzetben vannak.

Nebojša Ćirić, a gazdasági minisztérium államtitkára úgy nyilatkozott a minap, hogy a 300 szerbiai vállalat esetében reménytelen a helyzet, így nincs értelme tovább halasztgatni a dolgot, hiszen többszörösen megkísérelték magánosítani ezeket a cégeket, aukción tették közzé az adatokat, de soha semmilyen eredményre nem jutottak. Közülük legalább egyharmada már csak formálisan, papíron létezik, a számlájukat már régen zárolták, és legtöbbnél már csak egyetlen egy foglalkoztatott van. Arra is van példa, hogy egyáltalán már senki nem dolgozik az adott cégben. Az az igazság, hogy a vállalatok adóssága, kötelezettsége jóval nagyobb összeget tesz ki, mint amekkora vagyonnal, ingatlannal rendelkeznek, s ezt még súlyosan terheli a kifizetetlen személyi jövedelmek és a fizetetlen járulékok sora. Akad rá példa, hogy az adott cégek már vagy 14 éve nem fizettek egyáltalán semmilyen járulékot és legtöbb esetben az is jellemző, hogy az évi jelentést sem adták le a gazdasági vállalatokat nyilvántartó ügynökségnek. A mostani határozott lépésnek az a célja, hogy a csődeljárás beindításával és a felszámolási folyamat megkezdésével végre rendet tegyenek a gazdasági életben. Az illetékes minisztérium a költségvetésből a munkáltatók adósságának egy részét magára vállalta, sőt 60 állami és társadalmi vállalat esetében az egészségügyi biztosítás után járó tartozást már ki is fizették. Egyedül csak arról nem szólnak az adatok, hogy mi lett azokkal a dolgozókkal, akik a 300 felszámolt, és tönkrement vállalatban voltak munkaviszonyban.