2024. július 17., szerda

Őszre sztrájkhullám?

Félő, hogy a szakszervezetek erőtlenségük és széthúzásuk miatt nem tudják összefogni a munkásosztályt
Lesz-e ereje a lakosságnak utcára vonulni?

A gazdasági válság miatt már egy jó ideje a foglalkoztatáshoz és a munkanélküliséggel kapcsolatos helyzethez értők azt emlegetik, hogy forró sztrájkokkal és sztrájkhullámokkal tűzdelt ősz vár ránk. Vajon így lesz-e? Az elégedetlen polgároknak van-e erejük ahhoz, hogy az utcára vonuljanak és tiltakozzanak a nyomor ellen?

A legtöbb hozzáértő közgazdász szakember és a munkanélküliség helyzetét vizsgálók úgy vélekednek, hogy nem fog bekövetkezni az ígért sztrájkhullám. Hogy miért nem, a feleletet szinte mindenki abban látja, hogy sikeres volt az ország vezetésének az oszd meg és uralkodj politikája, amit a szakszervezetek irányába alkalmazott. Ha jobban belegondolunk, az országban három jelentősebb szakszervezet működik, de egyik erőtlenebb, mint a másik, s még ennél is nagyobb hibájuk, hogy nem képesek összefogni, együttműködni, hanem széthúznak és hagyják hogy felmorzsolják őket.

Egyelőre az sem világos, hogy mit is követelhetnének a szakszervezetek, mivel tudnák az elégedetlenkedőket az utcára csábítani. A legkézzelfoghatóbb törekvés a fizetésemelés lehetne, hiszen erre biztos minden dolgozó megmozdulna, de az adott gazdasági helyzetben nem valószínű, hogy bármelyik szakszervezet hajlandó lenne ezt felvállalni és ilyen jelszóval általános sztrájkot hirdetni.

Talán okosabb lenne, ha a munkahelyek megőrzése céljából szerveznének tüntetéseket a szakszervezetek, együtt vagy külön-külön, de az a kérdés, hogy akinek még van munkahelye, hajlandó-e az utcára vonulni azért, hogy megőrizhesse az állását. Akinek van hol dolgoznia az abban reménykedik, hogy ez így is marad a jövőben, s nem veszélyezteti a helyzetét, hogy tüntetéseken, sztrájkokban vegyen részt. Sajnos egyetlen szakszervezet sem olyan erős, hogy kiállna a szakszervezet tagjai mellett, egyfajta mentsvárként biztosítaná a tüntetésben részvevőket arról, hogy a hajuk szála sem fog meggörbülni, ha sztrájkolnak. Mivel erre nincs garancia, a lakosság körében továbbra is a félelem lesz úrrá és a vonakodás mindennemű megmozdulástól.

Sztrájkhullámot esetleg az válthatna ki, ha a kormány hozna egy döntést, aminek az lenne a következménye, hogy sokan elveszítenék a munkájukat, még több dolgozónak tetemesen csökkenne a keresete, vagy pedig a döntés folytán egy szélesebb társadalmi réteg súlyos, kilátástalan és nehéz anyagi és egyéb helyzetbe jutna. Annyira tapasztalt és körmönfont a kormány, hogy ilyen lépésre nem szánja rá magát, így a közgazdászok szerint komolyan megkérdőjeleződik az, hogy lesz-e nálunk őszre sztrájkhullám vagy sem.