Vajdaságban
Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnöke és Jovica Đukić, tartományi pénzügyi titkár tegnap sajtótájékoztatón számolt be a Tartományi Végrehajtó Tanács egyéves tevékenységéről. Megtudhattuk, hogy az elmúlt 70 év legnagyobb gazdasági válsága idején a tartomány dicséretes eredményről tud beszámolni, mely szerint a foglalkoztatottságot sikerült szinten tartani, sőt új munkahelyeket hoztak létre, ezenkívül a nagyberuházások folytatódtak, a mezőgazdaságot fejlesztették és a vállalatok bevételét is növelni tudták.
Bojan Pajtic, a TVT elnöke elmondta, hogy a legfontosabb célkitűzések tartományszerte a foglalkoztatottság szinten tartása, új munkahelyek létesítése és a nagyberuházási projektumok. Eddig a munkaügyi és foglakoztatási titkárságnak 11 000 új munkahelyet sikerült teremtenie, a szóban forgó munkahelyteremtő program keretén belül különösen odafigyelnek a gyakornokok foglalkoztatására, a mezőgazdaságban a foglalkoztatás növelésére, a vállalkozók megsegítésére és a közmunkák tervezett felvállalására. A kitűzött cél megvalósítása érdekében a titkárság közvetlenül 900 új munkahelyet nyitott, közvetett úton pedig 3000 munkahely létesült, és vagy 5000 gyakornokot alkalmaztak tartományszerte. Ezzel szinte már megvalósult az év végéig kitűzött cél, mely szerint legalább 20 000 új munkahelyet kívánnak létesíteni Vajdaságban. A TVT elnöke beszámolt arról is, hogy a tartományi költségvetésben takarékosságot hirdetett, s eddig 6,5 százalékos spórlásról tud beszámolni, szinte minden titkárságot érint a takarékossági rendelkezés, kivéve a munkahelyteremtéssel és a nagyberuházással megbízott titkárságokat. Ezenfelül számos új befektetés történt tavaly júliustól idén júliusig, például Újvidéken és Zomborban világszínvonalú egyetemista otthont adtak át, amely hozzájárul az egyetemi hallgatók életszínvonalának növeléséhez, Nagybecskereken új sportcsarnokot adtak át, a Balkán legnagyobb és legmodernebb óvodaközpontját avatták fel az újvidéki Újtelep városrészben és három híd megépítéséről is be tudott számolni. Ahogy Pajtić fogalmazott, Vajdaság egy nagy építőhellyé vált az elmúlt időszakban, különösen odafigyeltek az oktatás, a kultúra és az egészségügy terén történő beruházásokra. Említést tett a Metals Bankról, amely a tartomány keretén belül majd fejlesztési bankká alakul át, ezzel hozzájárul majd a vállalkozói szféra és a mezőgazdaság fejlesztéséhez. Dicséretesnek nevezte, hogy a közigazgatási ügyek esetében a tárgyak 85 százalékát jogerősen orvosolni tudták, amellyel olyan színvonalat értek el, amit még Svájcban is megirigyelnének. A külföldi beruházások támogatása terén is sok kedvező előrelépés történt, például a VIP, a külföldi beruházásokat serkentő alap esetében 400 millió eurós befektetés. A Vajdaságban élő nemzeti közösségek kulturális, oktatási és tájékoztatási életét elősegítő programok megvalósítása terén is fejlődésről tudott beszámolni, ugyanis öt ilyen jellegű intézményt adtak át az elmúlt időszakban.
Jovica Đukićtól megtudhattuk, hogy az áfa-megfizettetés a tartományban sokkal sikeresebb, mint ahogy azt köztársasági szinten meg tudják oldani, de sajnos ebben a tekintetben mintegy 20 milliárd dináros visszaesés volt tapasztalható. A tartomány vezetősége a gazdasági válság miatti megszorítások ellenére is minden erőfeszítésével azon van, hogy a prioritásokat maradéktalanul meg tudja valósítani.
Az újságírók feltették a kérdést, hogy vajon a tartományi adminisztrációban volt-e leépítés, amire azt a választ kapták, hogy jelenleg 12 016 foglalkoztatottja van a tartományi közigazgatásnak, senkit sem bocsátottak el, hiszen a munkahelyek racionalizálására vonatkozó törvény még nem született meg, azon vannak, hogy felfiatalítsák a káderállományt, ezt pedig úgy oldják meg, hogy a nyugdíjba vonuló dolgozók helyére fiatal, szakképzett dolgozókat vesznek fel.
Felvetődött a statútum kérdése is, amire Bojan Pajtić azt tudta válaszolni, hogy ők mindent megtettek, ami tőlük tellett, igazán nem tehetnek arról, hogy Belgrádban elakadt a vajdasági statútum elfogadásának ügye.