2024. július 17., szerda

Újabb alku előtt a valutaalappal

Legfeljebb egy hónap maradt még hátra a Nemzetközi Valutaalap újabb látogatásáig, s máris szárnyra keltek különböző találgatások, hogy vajon Szerbia ezúttal mit fog kérni feltételként, avagy mit tud ajánlani a Nemzetközi Valutaalapnak, hogy továbbra is némi kedvezményhez és pénzhez jusson az ország.

Az eddig kiszűrődött hírek szerint a Nemzetközi Valutaalap küldöttségének soron következő látogatásakor a szerb kormány azzal a kéréssel áll elő, hogy a költségvetési hiány 4,5 százalékos lehessen, ami pontosan másfél százalékkal több, mint amennyit feltételként a Nemzetközi Valutaalap megszabott Szerbiának. Annak ellenére, hogy titok fedi, milyen tervvel áll elő a szerb kormány a nemzetközi intézmény irányába, már szinte biztos, hogy a költségvetésre vonatkozó kérelem felmerül majd, s viszonzásul talán azt fogják felajánlani, hogy a szerb kormány szigorúbb intézkedéseket foganatosít majd annak érdekében, hogy végre valahára 2010-re csökkenteni tudják a költségvetési hiányt.

A találkozó közeledtével egyre inkább időszerűvé válik, hogy miből is áll majd a kormány szeptemberi válságleküzdő és költségvetés-takarékos intézkedése. Az már biztos, hogy a kormánytagok közül a leglelkesebb és az elveitől legkevésbé eltántorítható tag Jovan Krkobabić lesz. Már előre kijelentette, hogy a nyugdíjasokat megvédi minden áron, semmilyen feltétel ettől a szándékától nem tudja elterelni. Még akkor is ragaszkodni fog az elképzeléséhez, ha ennek az lesz az ára, hogy szétesik a hatalmi koalíció, vagy pedig, hogy a Nemzetközi Valutaalap esetleg ez miatt újabb feltételeket támaszt. A nyugdíjasokhoz nem nyúlhat hozzá senki, ez Krkobabić határozott álláspontja, még akkor sem, ha esetleg ez miatt az egész válságleküzdő projektum elbukik. Egyszerű az elképzelés, a nyugdíjakat csökkenteni nem szabad.

Az is szinte biztos már, hogy a nyugdíjak és a fizetések befagyasztása 2010-ben folytatódni fog, legalábbis ezt állítja Diana Dragutinović pénzügyminiszter, aki esetleges újabb adók bevezetését helyezte kilátásba. Konkrétan ez az adó a polgárok jövedelmére vonatkozna, azért lenne szükség az újabb adótételek bevezetésére, hogy a teher elosztása egyenletesebb legyen, s ennek köszönhetően akár 12 milliárd dinárt is meg lehetne takarítani, legalábbis a miniszter asszony számítása szerint.

Az elemző közgazdászok arról számoltak be a minap, hogy az újonnan beiktatott adóemelés a társadalomnak azt a rétegét fogja érinteni, akik anyagilag jobban állnak a középosztálynál. Egyelőre csak annyi szűrődött ki, hogy azokra vonatkozik ez majd, akiknek több mint 40 000 dinár a havi fizetésük.