2024. július 20., szombat

Talpra áll(t) az IPOK

Kétévi agónia után a nagybecskereki IPOK kukorica-feldolgozó rt.-nek, vagyis az ország legnagyobb keményítőgyárának megvan minden esélye arra, hogy újra elfoglalja korábbi helyét a hazai, de
Két év után jobb napokra ébred az IPOK?

A nagybecskereki IPOK dolgozóinak túlnyomó része a 2006-ban bekövetkezett csőd után egy újabb gyáróriás végét jósolták. A kukoricafeldolgozó vesztesége ugyanis meghaladta a 850 millió dinárt, közben megoszlott a részvényesek véleménye a gyár jövőjéről, a munkások pedig a bérek késése miatt többször is beszüntették a munkát. A kereskedelmi bíróságnak nem maradt más hátra, mint hogy elindítsa a csődeljárást a keményítőgyárban. A gyár felszámolása helyett azonban a csődeljárási tanács esélyt adott a legnagyobb hitelezőnek a Banat Semenak (az övéké a gyár vagyonának a 67 százaléka), hogy megpróbálja átszervezéssel újjáéleszteni a gyárat.

Mint ahogy Nenad Bošković vezérigazgató mondja, nem volt könnyű tavaly júliusban belefogni a munkába, hiszen kezdetben szinte minden ellenük volt. Az üzemrészlegek üresek voltak, a gépek elavultak, ráadásul a gyengébb kukoricatermés miatt nyersanyag-beszerzési gondjaik jelentkeztek. Szó szerint a gyárudvar felsöprésével és a megfelelő szakemberek felkutatásával kellett kezdeni. Csak ezt követte a termelés újraindítása és a vevők felkutatása. Szerencséjükre sikerült alkalmazni néhány tapasztalt szakembert (elsősorban mérnököt és technológust) ebből az iparágból, akik aztán az újonnan felvett munkásokkal újraindították a termelést. Jelenleg 260 dolgozójuk van, akiknek az átlagéletkora 42 év. Egy év alatt 33 ezer tonna kukoricát dolgoztak fel, és már a 2007-es évet veszteség nélkül zárták.

Nagy jelentősége van annak, hogy kölcsönök nélkül sikerült visszafizetniük az adósságaikat, amivel teljesítették a kereskedelmi bíróság által kijelölt legfontosabb feladatot. Mintegy egymillió eurónyi összeget törlesztettek, ebben benne volt a 325 dolgozó elmaradt bére és a 150 kisebb-nagyobb szerbiai vállalat iránti adósságuk. Ugyanakkor megkezdődött a beruházási tervük megvalósítása is. Eddig mintegy 500 ezer eurót fordítottak korszerűsítésre, amire összesen 1,5 millió eurót szándékoznak költeni.

Sokat lendített a helyzetükön az is, hogy sikerült visszatérniük a külföldi piacra. Termékeik felét az egykori jugoszláv utódállamokba, valamint Magyarországra, Szlovákiába, Görögországba, Bulgáriába és Romániába exportálják. Főleg keményítőt szállítanak külföldre, Svájcba pedig nyers kukoricaolajat exportálnak. Közben a hazai szükségletek 70 százalékát is kielégítik.

Terveik szerint hamarosan mintegy ötezer tonna tavalyi kukorica felvásárlásával biztosítják a termelés folyamatosságát, az év végéig pedig az idei termésből 30 ezer tonna kukoricát szándékoznak felvásárolni. Még egy sikeres év után pedig az IPOK teljesen lábra áll. Erre minden esélyük megvan, hiszen a dolgozók havi átlagbére eléri a 40 ezer dinárt, emellett képesek voltak vállalni a védnökséget Ivana Španović olimpiai reménységünk felett.