2024. július 19., péntek

Utazók hasmenése – A kellemetlen „szuvenír”

A nyári pihenés alkalmával a legtöbbek választása általában egy perzselő tengerpartra vagy egy egzotikus utazásra esik. A jól megérdemelt pihenés azonban számos veszélyt rejtegethet magában, és ha nem vagyunk kellően elővigyázatosak, a „bűnös” kórokozók hazáig az útitársaink lehetnek.

Miért épp most? Az utazás során könnyedén felborulhat emésztőrendszerünk nyugalma, melynek következményeképp akár napokig a hűvös szobába, legrosszabb esetben pedig akár kórházba is kényszerülhetünk. Az utazók hasmenése az egyik leggyakoribb betegség, amivel ilyenkor találkozhatunk. Átlagosan minden második turistát érint, az előfordulása pedig az úti cél függvényében változhat, a fejlődő, alacsonyabb higiéniai színvonalú országokban gyakoribb.

A kórokozók szennyezett étel vagy ivóvíz útján jutnak a szervezetbe, de a nem megfelelően kezelt ételek: a nyers vagy félig átsütött húsok, halak, tengeri állatok, zöldségek, gyümölcsök, tejtermékek fogyasztása esetén is fokozódhat a fertőzés veszélye. A hasmenésért elsősorban egy enterotoxikus baktérium, az Escherichia coli a felelős, melynek toxinjai főleg hasi panaszokat, puffadást, vizes hasmenést, hányingert és hányást okozhatnak. Szerencsére a panaszok általában 3–5 napon belül spontán elmúlnak.

Jobb félni, mint megijedni: Az utazási hasmenés ellen legjobban úgy tudunk védekezni, ha idejében felkészülünk rá, majd az utazás során is betartunk pár egyszerű higiéniai szabályt.
A csapvíz és a jégkocka fogyasztásától érdemes tartózkodni, fogyasszunk palackozott vizet!
Fogmosáshoz is használjunk üveges vagy forralt vizet!

Elengedhetetlen a rendszeres, alapos kézmosás, vagy ha erre nincs lehetőség, megteszi a kézfertőtlenítő használata.
Kerüljük a nem megfelelően átsütött, nyers ételek fogyasztását és az olyan étkezdéket, büféket, ahol kétesek a higiéniai körülmények!
Csak abban az esetben fogyasszunk nyers gyümölcsöt vagy zöldséget, ha azt mi magunk mostuk és hámoztuk meg!
Minden utazás alkalmával érdemes már előre felkészülni arra az eshetőségre, hogy gyomorbántalmaink lesznek. Vigyünk magunkkal hasmenés elleni gyógyszert, rehidratációs készítményt és probiotikumot. Ez utóbbi szedését ajánlott elkezdeni már az utazás előtt egy héttel, alatt és folytatni a hazatérés után is pár napig.

Mit tehetünk hasmenés esetén? Igyunk minél több folyadékot, elsősorban palackozott vagy forralt vizet, teát, és kerüljük az üdítőket, szénsavas italokat, kávét és alkoholt!
Fogyasszunk könnyen emészthető, kímélő ételeket!
Szedjünk probiotikumot, amivel támogatjuk a bélflóránk felépülését, ha szükséges, használjunk rehidratációs készítményt vagy hasmenés elleni gyógyszert!

Mikor forduljunk orvoshoz? Ha a tünetek 2-3 napon belül nem enyhülnek, a székletben vért vagy váladékot észlel, magas láz jelentkezik, fáradtságot, szív- és érrendszeri problémákat észlel, azonnal forduljon orvoshoz!