2024. július 20., szombat

Épülhet a nagybecskereki vízgyár

Már csupán az ár kérdéses
A pilóta-berendezések egyike

Befejező szakaszába jutott a nagybecskereki vízgyár építésének előkészülete és a leendő kivitelezőről akár már a jövő héten döntés születhet. Ez eddig azért nem történt meg, mert az illetékesek túl soknak tartják a kivitelező által felkínált árat.

Milorad Bjelogrlić, a nagybecskereki Városi Vízművek igazgatója közölte, a leendő kivitelezők által felkínált magas ár miatt nem született egyelőre döntés. Ugyanis a 35 millió eurót túl soknak tartják, nemcsak az önkormányzatban, hanem az illetékes köztársasági minisztériumban is, ezért tovább tárgyalnak a két lehetséges kivitelezővel a felkínált ár csökkentése céljából.

Egyelőre tehát csak annyi biztos, hogy megtalálták a technológiát az arzénes víz megtisztítására és most már minden attól függ, hogy sikerül-e az árban is megegyezni a két lehetséges kivitelező, az osztrák–német érdekeltségű WTE, illetve a négy céget egyesítő (a budapesti Arkadom, a belgrádi Arkadom, a francia Veolia és a szintén francia OTV) konzorcium egyikével.

Magas arzéntartalma miatt négy évvel ezelőtt a Tartományi Egészségügyi Felügyelőség betiltotta a nagybecskereki vízvezeték használatát. A mind a mai napig érvényben levő rendelet szerint a vezetékes vizet csak műszaki szükségletekre, valamint tisztálkodásra, mosásra és a jószág itatására ajánlatos használni. A nagybecskereki Egészségügyi Intézet vizsgálatai ugyanis kimutatták, hogy a vízben literenként 80–130 mikrogramm arzén van, ami többszöröse a megengedett mennyiségnek (10 mikrogrammnak). Az eset annak idején nagy visszhangra talált. Kezdetben, aki csak tehette, palackozott vizet fogyasztott. Egy évvel később már a polgárok egyharmada újra a csapvizet itta, egyharmaduk palackozott vizet fogyasztott, egyharmaduk pedig a felújított utcai pumpás kutakra járt. Jelenleg alig jár valaki az utcai pumpás kutakra, ebből arra lehet következtetni, hogy a háztartások 2/3-ában visszatértek a vezetékes (arzénes) víz fogyasztására.

Nyilvánvaló, hogy a nagybecskereki víz vegyi összetétele, elsősorban magas arzéntartalma nem kedvező az egészségre, bár nincs egyértelmű kimutatás annak káros következményeiről. Ugyanakkor a szakemberek szerint azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a vidék ivóvizének minősége nem sokat változott az elmúlt negyven év alatt. De talán még hosszabb ideje sem, hiszen a jelenleg a 70-120 méter mélységből felhozott víz, becslések szerint, 20 ezer éves, előnye pedig az, hogy stabil összetételű és újabb kori szennyeződések (növényvédő szerek és egyéb vegyi anyagok) nem veszélyeztetik.

Az illetékesek azóta is keresik az egészséges ivóvíz biztosításának lehetőségét. A Városi Vízművek az elmúlt négy év alatt több mint egy tucatnyi, úgynevezett pilóta-berendezést próbáltak ki és fontos, hogy bebizonyosodott: arzénmentesíteni lehet a nagybecskereki vizet. A tavaly őszi sikertelen versenypályázat után a megismételten háromszázan vették át a pályázati dokumentációt, de mindössze négyen jelentkeztek, közülük pedig a fent említett kettőt választotta a bizottság. A legújabb egyezkedéstől függ, hogy 2010-ig a szentmihályi úton üzembe helyezik-e a vízgyárat, amelyre évtizedek óta várnak a nagybecskerekiek.