2024. július 20., szombat

Belgrádba készülődnek a Šinvoz dolgozói

A nagybecskereki vasúti szerelvényjavító vállalat dolgozói ellenzik a felkínált szanálási terv elfogadását
Tovább tart a bizonytalanság

A csődeljárás alatt álló nagybecskereki Šinvoz vasúti szerelvényjavító vállalat helyzete továbbra is kilátástalan. Annak ellenére is, hogy a három legnagyobb hitelezőjük egy attraktív átszervezési tervet kínált fel. Miközben a gyárudvarban négyszáz vagon vár felújításra, a fémmunkások újra Belgrádba készülődnek.

A Šinvoz az év elején került az ország érdeklődésének középpontjába, amikor belgrádi tiltakozásuk alkalmával a Szakszervezeti Otthonban az egyik munkásuk váratlanul elhunyt. A Privatizációs Ügynökség január végén felbontotta a Šinvoz 2004-ben megkötött privatizációs szerződését. A csődeljárás azonban folytatódott, mivel a belgrádi Kereskedelmi Felsőbíróság elvetette a vállalat dolgozóinak és részvényeseinek ilyen irányú követelését, megállapítva, hogy a magánosítási szerződés felbontásának nincs lényeges hatása a megindított eljárásra, mivel a Šinvoz 56 százaléknyi társadalmi tulajdona átkerül a részvényalapba.

A Šinvoz dolgozói és kisrészvényesei ez ellen többször is tiltakoztak, mivel szerintük Nebojša Ivković korábbi többségi tulajdonos szándékosan juttatta csődbe a vállalatot azért, hogy az eljárás folyamán, többségi hitelezőként, újra megkaparintsa a gyár irányítását, közben pedig megszabadulhasson a dolgozóktól. A dolgozók szerint már az is gyanús, hogy a legnagyobb hitelezők – amelyeknek állítólag a Šinvoz 235 millió dinárral tartozik – valójában a korábbi tulajdonos magáncégei.

A csődeljárás megnyitásakor a Šinvoz vesztesége 670 millió dinár volt, míg vagyonát 969 millió dinára becsülték. A felkínált átszervezési program szerint elsőre ötven dolgozó térhetne vissza munkahelyére, akik a termelés újraindításának az előkészületeit végeznék. Jövőre már újabb 150-200 munkást alkalmaznának, az elkövetkező öt év alatt pedig számuk elérné az ezret. Korábban a francia Lor Kompánia is érdeklődött irántuk, később mégsem adták át a gyár szanálási tervét. De a csődeljárási bíró a Nebojša Ivković vállalatai által felkínált programot sem fogadta el, arra hivatkozva, hogy abban a hitelezők nem bizonyították be azt, hogy ajánlatuk kedvezőbb a gyár eladásánál. Ezért pótlásra visszaküldte az ajánlattevőnek. A dokumentum újbóli megvitatása szeptember második felében esedékes.

A dolgozók (száma 900-ról 470-re csökkent), akik mindmáig nem kapták meg a bérüket 2006-ra és a 2007-es évre, ellenzik a felkínált szanálási terv elfogadását. Szerintük azzal újra a korábbi tulajdonos kezébe kerül a gyár, mégpedig a valós érték negyedéért. Azt sem tartják valószínűnek, hogy ötven emberrel el lehet végezni az előkészítő munkálatokat. Ezért azt tervezik, hogy Mlađan Dinkić miniszter elé tárják a Šinvoz jelenlegi helyzetét, hogyha pedig az állam nem segít rajtuk, akkor a mintegy félszáz dolgozó és a kisrészvényesek tiltakozásokat szerveznek a kormány épülete előtt.