2024. július 17., szerda

Szilveszterre orosz kézben

Új kormány, új feltételek a Szerbia Kőolajipari Vállalat eladására
A vajdaságiak pénzéből épült a kőolajipari vállat újvidéki üvegpalotája

A múlt héten Božidar Đelić, a szerb kormány alelnöke bejelentette, hogy a napokban Belgrádba látogat az illetékes orosz energetikai miniszter a Gasprom nagyvállalat képviselőivel, hogy tárgyaljanak a Szerbiai Kőolajipari Vállalat sorsáról. A NIS vagyonának felbecslését a Deloitte and Touche vállalat végzi. Ha a tárgyalások a tervezett ütemben haladnak, akkor a kőolajipari vállalat az év végéig az oroszok kezébe kerülhet.

Az orosz követséggel folytatandó megbeszélés fő tárgya, természetesen az energetikai egyezmény lesz. Đelić szerint a szerb és az orosz fél is kénytelen engedményeket tenni a megfelelő megállapodás érdekében. Szerb részről közölni fogják, hogy a szóban forgó egyezmény ratifikálását elnapolták, és valószínűleg a köztársasági parlament szeptemberben fogja ezt a fontos dokumentumot megerősíteni, de addig is igyekeznek mindent megtenni, hogy a feltételeken változtassanak.

Amikor napvilágra került, hogy Szerbia egyezményt között az év elején az orosz Gasprom céggel, az országban egyre inkább nőtt az elégedetlenség. A szerbiai közvélemény ellenezte, hogy a Szerbiai Kőolajipari Vállalatot áron alul értékesítsék. Most állítólag új lappal indulnak, és az oroszokkal még egyszer górcső alá veszik a szerződés minden egyes tételét, és megpróbálják Szerbia lakosságára nézve a legelőnyösebb feltételeket kieszközölni. Szeptemberig még van idő, addig hivatalosan el kell készülnie a Szerbiai Kőolajipari Vállalat vagyona értékének a megállapítása. A vagyon felbecslésével az ismert Deloitta and Touche céget bízták meg, amely „potom” 480 000 euróért végezi el ezt a szolgáltatást. Állítólag kötelezték őket, hogy szeptember 1-jéig állapítsák meg a kőolajipari vállalat tőkéjének piaci értékét, s amennyiben késnének a jelentés elkészítésével büntetőkamatokat lesznek kénytelenek fizetni.

Úgy tűnik, minden a kellő mederbe terelődik lassan, s ha így folytatják tovább, akkor az oroszokkal kötött szerződés az év végéig realizálódni fog.

Újabban a Vajdasági Szociáldemokrata Liga kezdeményezte, hogy a vajdaságiaknak kellőképpen részesedniük kell a Szerbiai Kőolajipari Vállalat eladásából származó haszonból. Bojan Kostreš, az említett párt tisztségviselője kijelentette, hogy ő megtesz minden tőle telhetőt annak megakadályozásában, hogy a szerb képviselőház áron alul adja el a Szerbiai Kőolajipari Vállalatot. A vajdaságiaknak a pénze fekszik ebben a mamutcégben, ezenkívül a legtöbb kőolajlelőhely is a tartomány területén található, de az sem mellékes, hogy a foglalkoztatottak is szinte mind egy szálig vajdaságiak. Ha így van, akkor bizony a vajdaságiaknak is beleszólása kell hogy legyen abba, hogy mikor milyen feltételek mellett és főleg mennyiért adják el a Szerbiai Kőolajipari Vállalatot.