2024. július 19., péntek

Senki sem lépett vissza

A két év alatt Nagybecskereken egyedül a bioetanolgyár építése nem valósult meg

A nagybecskereki önkormányzat a múlt héten két újabb beruházóval kötött szerződést, ami összesen ötmillió eurós befektetést és háromszáz munkahelyet jelent a legnagyobb bánáti város számára. Ivan Dević, a polgármester gazdasági tanácsadója azt ígéri, hogy a napokban még két beruházási szerződést írnak alá, amivel befejeződik a befektetések egy újabb ciklusa. Kihangsúlyozta, hogy Goran Knežević polgármester letartóztatása után egyetlen beruházó sem lépett vissza. Tíznapnyi megtorpanás után minden visszatért a régi menetbe, mégha késéssel is, de a szerződéseket aláírták és az egyéb ügyintézés is a tervezett ütemben halad.

Eddig Nagybecskereken egyetlen megbeszélt beruházás – a bioetanolgyár építése maradt el. Két évvel a szerződés aláírása után továbbra is bizonytalanság övezi az évszázad beruházásaként beharangozott gyár építését. Sokan már elkönyvelték, hogy a legnagyobb szerbiai zöldmezős beruházásból nem lesz semmi. Pedig az amerikai–magyar Biotech Energy Társulás csaknem félmilliárd eurót volna hajlandó beruházni, de ehhez törvényes kormánygaranciákat kért. Hónapok óta folytak a tárgyalások Belgrádban Koštunicáékkal, de ezek hátteréről, sem konkrét eredményeiről csak annyit tudni, hogy a beruházó törvényes feltételek biztosítását kérte a megfelelő mennyiségű nyersanyag biztosítására, amit a kormányadminisztráció és a politikusok nem adtak meg.

A bioetanol (a gabonafélékből gyártott alkohol) mellett biológiai takarmányt és műtrágyát készítő gyár lenne, amelyet magyar és amerikai vállalatokból álló konzorcium építene. Évente 1,1 millió tonna (ipari) búzát és félmillió tonna kukoricát dolgozna fel, ezek termeléséhez 220 ezer hektár termőföld szükséges. Közvetlen módon háromszáz, közvetett úton pedig 1500 személynek biztosítana munkát. A tervek szerint a gyár évente 680 ezer tonna bioetanolt, 400 ezer tonna biológiai takarmányt és 100 ezer tonna környezetbarát műtrágyát készítene.

A beruházás gyakorlatilag be van fagyasztva, mert a szerződés aláírása után a beruházó nem fizette be a 3,6 millió eurót arra a 60 hektárnyi földterületre, amelyen a bioetanolgyár építését tervezték. Nagybecskereken azt emlegették, hogy egy hasonló, de kisebb kapacitású gyár építésében érdekelt egy másik beruházó, de egy idő után erről már nem hallani. Ugyanakkor a magyar nagykövet és a Magyar Köztársaság szabadkai főkonzulja nemrégi nagybecskereki látogatásai során újra szóba került a bioetanolgyár építése, amelynek óriási jelentősége volna nem csak Nagybecskerek, hanem az egész régió további fejlődése szempontjából.