2024. november 24., vasárnap

Profitot nem termel, mégis megéri

Tíz várossal, helyi önkormányzattal írt alá együttműködési szerződést tegnap Belgrádban a Szerbiai Kőolajipari Vállalat – A támogatási összegeket a községek a szociális szféra helyzetének ja

Ahogyan a korábbi néhány évben, úgy az idén is szerződéseket kötött a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) egyes hazai helyi önkormányzatokkal környezetvédelmi, művelődési, tudományos és sportjellegű projektumok megvalósítása céljából. Kirill Kravcsenko, a vállalat vezérigazgatója a szerződések ünnepélyes aláírása során megtartott beszédében az idei évtől érvénybe lépő változásokról szólt néhány szót. Mostantól a projektumtámogatások teljes összegét nyilvános pályázatok útján fogják odaítélni. Mint mondta, a polgároknak betekintésük lesz a pályázó projektumok részleteibe, s maguk is részt vehetnek a nyertesek kiválasztásában.

A jelenlegi támogatási keretösszeg 88 millió dinár. Az érvényben lévő „szabályok” szerint az együttműködési szerződést aláírt községek területén működő nemkormányzati szervezetek, polgárok csoportjai fordulhatnak támogatásért, az összeg elnyerését követően, saját önkormányzatukhoz. Az idén tíz község kapott a NIS-től anyagi segítséget: Újvidék, Niš, Pancsova, Nagybecskerek, Nagykikinda, Törökbecse, Begaszentgyörgy, Magyarkanizsa, Szenttamás és Čačak.

A belgrádi Hyatt szállodában megtartott ceremónián elsőként Miloš Vučević, Újvidék polgármestere írta alá a szerződést. Újságíróknak nyilatkozva közölte, hogy a pénzt nem kizárólag infrastruktúra-fejlesztésre fordítják – művelődési tartalmakra is jut majd belőle, olyanokra, „amelyekről Újvidék igen jól ismert”.

– Rendkívüli örömmel fogadunk minden segítséget. A NIS és az újvidéki önkormányzat között már többéves sikeres együttműködés létezik, jelentős vállalatról van szó, különösen jelentősek e cég szerbiai beruházásai. Számunkra nagyon fontos, hogy a vállalat székhelye továbbra is Újvidéken maradjon, s innen erősítse befektetési politikáját Szerbiában. Ezáltal ugyanis közvetlen forrása lesz az újvidéki költségvetésnek a foglalkoztatottak béreinek és az illetékeknek a kifizetése révén – húzta alá Vučević.

A támogatott vajdasági önkormányzatok között van Magyarkanizsa is. Nyilas Mihály polgármester a szerződés aláírását követően lapunknak adott nyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy a NIS azokkal a községekkel írja alá ezeket a támogatási szerződéseket, ahol jelen is van, valamilyen tevékenységet folytat.

– Magyarkanizsán több kőolajmező, kőolajkút is van. A céggel folytatott együttműködés eddig is gyümölcsöző volt. Most mintegy ötmillió dinárhoz jutott községünk. Az a vegyes bizottság, melyet az önkormányzat és a cég által meghatározott személyek alkotnak majd, ki fog írni egy pályázatot, mely elsősorban a szociális szférában működő civil szervezetek, intézmények munkáját kívánja segíteni. A jó projektumok biztosan pénzt is kapnak, az előző évek gyakorlatát kívánjuk tulajdonképpen folytatni – magyarázta Nyilas.

Az előző években a házi betegápolással foglalkozók, a fogyatékkal élők megsegítésén dolgozók voltak a legsikeresebbek ezeken a pályázatokon.

– A NIS hozzáállását bátran nevezhetem példaértékűnek. Saját akaratukból segítik az önkormányzatokat, a szociális helyzet javulását, ami felelősségteljes viszonyulásnak számít egy egyébként profitorientált cég részéről. Tudjuk, hogy a kőolajmezők kapacitásai előbb-utóbb kimerülnek. Azt szeretnénk, ha ezek a donációk által valami maradandót tudnánk alkotni, ami ellensúlyozni tudná ezt a hátrányt – mondta el Nyilas Mihály.

A tegnap meghirdetett, új és teljesen nyilvános pályázati ciklus jelentkezési határideje május 10-én jár le, az önkormányzatoknak így még van egy kis idejük arra, hogy megismerkedjenek a feltételekkel, s ha megfelelnek, jelentkezzenek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás