2024. július 16., kedd

Pénzbehajtók a bankok szolgálatában

Kényszerbehajtás csak bírósági ítélet alapján végezhető
A felmerülő gondokat legjobb a bank tisztviselőjével rendezni

A statisztikai adatok még mindig arról tanúskodnak, hogy Szerbia polgárai nagyon fegyelmezetten fizetik vissza banki és egyéb adósságaikat, hogy nincsenek túlságosan eladósodva, és legfeljebb 3 százalékra tehető azoknak a száma, akik jelentősebb késedelemmel fizetnek vagy fizetésképtelenné válnak. A késedelem alatt legalább hatvannapos kölcsönrészlet-fizetéskihagyást szokás érteni

Mindezt, ha a statisztika szemszögéből közelítjük meg, dicséretesnek tűnik, ám azok, akik nem tudnak fizetni, bizony sokszor súlyos gondokkal szembesülnek. A jelenleg érvénybe levő jogszabályozás szerint kényszermegfizettetés vagy ahogy a köznyelven mondják, pénzbehajtás csak bírósági ítélettel lehetséges. Viszont az utóbbi időben bizony felütötte a fejét egy eddig nálunk szokatlan és ismeretlen jelenség: a bankok ügynökségeket alkalmaznak, s azzal bízzák meg őket, hogy az adóstól behajtsák a tartozást. Ez a hazai törvények szerint megengedhetetlen, sőt zaklatásnak számít, ezért büntetendő cselekedetnek minősül. Így az igazságszolgáltatási szervek azt javasolják az érintetteknek, akiket valami módon zaklatnak a bankok által felfogadott pénzbehajtók, hogy azt nyomban jelentsék a rendőrségnek. Egyrészt azért, mert ez egy törvénybe ütköző cselekedet, másrészt azért is, mert csalók és szélhámosok jelentek meg, akik bankok megbízására hivatkozva így próbálják fosztogatni a lakosságot. A bankok, amikor szóba kerül e törvénybe ütköző cselekedetre való felbujtás, rendszerint arra hivatkoznak, hogy ők csak figyelmeztetni kívánják az adósokat, s azért élnek ezzel a módszerrel, mert a rendes törvényes bírósági eljárás nagyon hosszadalmas és bonyolult, s ha még meg is nyerik a pert, ezzel még nem zárul le az ügyük, mert csak aztán következik a végrehajtási eljárás.

Valóban nálunk ilyen a procedúra. S talán az sem véletlen, hogy a bankok pénzbehajtással foglalkozó ügynökséggel próbálkoznak, mert a világban és Európa-szerte meghonosodott gyakorlattá vált, hogy magán végrehajtó cégeket alkalmaznak a banki adósság törlesztésének serkentésére. Mi is ez irányba haladunk, hiszen márciusban kerül majd a köztársasági parlament elé a magán végrehajtó cégekről szóló törvény, amely valóban lehetővé teszi a pénzbehajtás legális módját. Ezzel a tevékenységgel legalább öt év munkatapasztalattal rendelkező jogászok foglalkozhatnak. Az érintett ügyfeleknek pedig megadatik a lehetőség, hogy válasszanak az állami vagy a magánvégrehajtó között. A magánvégrehajtók Európa fejlettebb országaiban már évtizedek óta ügyködhetnek. Magyarországon és Bulgáriában a közelmúltban vezették be ezt a fajta tevékenységet.

HA KÉSIK A KÖLCSÖNRÉSZLET...

Egyébként a bankügyi szakemberek azoknak az ügyfeleknek, akik esetleg késnek a kölcsönrészlet fizetésével azt tanácsolják, hogy mielőbb forduljanak a bankhoz, mert az adósság átütemezése pl. hosszabb távra, sokkal jobb és fájdalommentesebb megoldás, mint a bírósági eljárás, a végrehajtás avagy a pénzbehajtás. A késlekedés csak az összeg növelését fogja előidézni, az adósság egyre duzzad majd, s nőnek a kamatok.

Amikor a bankban azt észlelik, hogy az adós késik a részletfizetéssel, általában két héttől egy hónapot várnak még, ennyit szokás tolerálni. Majd ezután írásban értesítik az ügyfelet. S mindjárt azt is tudatják vele, hogy a késedelemnek milyen következményei lehetnek, s hogy az újabb kiadással, azaz késedelmi kamattal jár. Amennyiben 45-60 napon belül még mindig nem történik semmi, akkor a banktisztviselő ismételten emlékezteti az ügyfelet a késedelemre. Rendszerint telefonon hívják fel, behívják beszélgetésre. A bank részéről ilyenkor már többnyire felveszik a kapcsolatot az érintett fél munkaadójával vagy kezesével is, hogy kiderítsék mi módon lehet majd az adósságot rendezni. Ha minden kísérletezés kudarcot vall, akkor 90 nap múlva az ügyfelet még egy úgynevezett utolsó figyelmeztetésben részesítik. Megkísérlik valahogy rávenni, hogy mégiscsak fizessen, ilyenkor szoktak általában a pénzbehajtó ügynökség módszereihez nyúlni. S amikor már végképp minden csődöt mond, akkor a késedelemtől számítva 120 napon belül megkezdődik a bírósági eljárás. A bankok még ekkor is próbálkoznak egy esetleges peren kívüli kiegyezéssel. Ha ennek nincs eredménye akkor lefolytatják a bírósági pert, s megszületik az ítélet. Ezt követően még mindig nem zárul le az ügy, még egy jogerős ítélet birtokában sem tud semmi konkrét lépést tenni a bank, hanem újabb eljárás indul az ügyfél ellen, a végrehajtási. Igaz, hogy nálunk ez a procedúra meglehetősen hosszú és lassú. Ami részben azzal is magyarázható, hogy nincs kellő számú végrehajtási bíró. S ezért akár egy évig is elhúzódhat az adósság behajtása. Bizony hathatós előnyt jelentene, ha a magánvégrehajtók elkezdenének tevékenykedni, hiszen Európa-szerte csak néhány hónapig tart ennek köszönhetően a végrehajtás, avagy a pénz behajtása, ami mindenki szempontjából kedvező.