2024. július 20., szombat

Kapós a nagybecskereki Šinvoz!

A napokban ment híre annak, hogy a francia Lor Kompánia érdekelt, hogy újraindítsa a termelést a csődeljárás alatt álló nagybecskereki Šinvoz vasúti szerelvény-javító vállalatban
Az ígéretek rózsásak, a valóság pedig ilyen(Kecskés István)

Most jelentkeztek a legnagyobb hitelezőik is (a belgrádi TTC Logistic, a svájci TT Cargo AG Buchs és a lichtenstaini TT Cargo AG Vaduz) akik közzétették a tavaly novembere óta csődeljárás alatt álló vállalat talpra-állításának a tervét. A nagybecskereki kereskedelmi bíróság közleménye szerint a három hitelező rendelkezik a Šinvoz tartozásainak a 30 százalékával. A legbefolyásosabb hitelezők a jelenlegi termelési program kibővítését, minden adósságuk törlesztését és a vállalat talpra állítását tervezik, hogy újból a régió egyik legéleterősebb vállalatává váljanak.

A felkínált program szerint a Šinvozban megvannak a feltételek a vasúti szerelvények javítására, jelenleg is mintegy 400 vagon vár javításra. Kezdetben 150-200 dolgozó számára van biztosítva munka, a későbbiekben pedig a külföldi kompániákkal való együttműködésnek köszönve ez a szám ezerre emelkedik, ígérik a hitelezők. A spanyol Termoins-al máris előszerződést kötöttek 30 utasszállító vagon nagyjavítására. Erről a javaslatról a csődeljárási bíróságnak húsznapos határidőn belül kell állást foglalnia.

A francia Lor Kompánia is érdekelt abban, hogy tartozásaik (570 millió dinár) átvételével újraindítsa a termelést a Šinvozban. Ők áttérnének a villamosok és utasszállító vagonok gyártására, a dolgozók számát pedig 800-ra növelnék. Ugyanakkor az is kedvező, hogy a franciák a gyár megvásárlása nélkül lennének beruházók.

A Šinvoz dolgozói és kisrészvényesei azonban egyelőre bizalmatlanok a nagy ígéretekkel szemben. Elsősorban a három hitelező ajánlata iránt, mert azok tulajdonosa Nebojša Ivković, aki 2004-től tavaly novemberig a Šinvoz többségi tulajdonosa volt, és aki, szerintük szándékosan juttatta csődbe a vállalatot azért, hogy az eljárás folyamán, többségi hitelezőként, újra megkaparintsa a gyár irányítását, az átszervezés folyamán pedig megszabadulhasson a dolgozóktól.