2024. július 17., szerda

Újjáéled a Fadip üzemcsarnoka

Jean Jacques Quivogne és Miroslav Vasin (Fotó: vojvodina.gov.rs) A csődbe ment Fadip 5500 négyzetméteres csarnokát 29 millió dinárért megvásárolta a Quivogne vállalat. A francia cég 800 ezertől 1 millió euróig tervez befektetni az óbecsei gyárba, és 60 munkást szeretnének foglalkoztatni. Az üzemben kapcsolható mezőgazdasági eszközöket gyártanak.

A báni palotában Miroslav Vasin gazdasági, foglalkoztatásügyi és a nemek egyenjogúságával foglalkozó tartományi titkár csütörtökön fogadta a franciaországi Quivogne vállalat képviselőit. A családi vállalkozás legmagasabb szinten volt képviselve, hiszen az igazgató személyesen jelent meg a tartományi kormány épületében. Vasin üdvözölte az igazgatót és küldöttségét, majd elmondta, hogy immár 15 francia cég működik Vajdaságban, s ezzel Németország után rögtön Franciaország a második a tartományba befektetők listáján. A franciák eddig 760 milliót ruháztak be, és 3,5 ezer munkást foglalkoztatnak Vajdaságban – mondta Miroslav Vasin.

Jean Jacques Quivogne a Quivogne vállalat igazgatója a minőségi munkaerőt és a vidékre jellemző mezőgazdasági termelési hagyományt emelte ki a szerbiai gyáralapítás okai közül. Óbecsére a kiviteli célországok, Magyarország és Románia közelsége miatt esett a választás – mondta Jean Jacques Quivogne. A Fadip üzemcsarnoka (Fotó: Fehér Rózsa)

Terék Zoltán, a Quivogne vállalat regionális menedzsere elmondta, hogy a francia cég képviselői először két évvel ezelőtt jártak Szerbiában, majd idén májusban kezdődtek tárgyalások az országban történő beruházásról. Szerbia, ezen belül Vajdaság kedvező földrajzi elhelyezkedése és a rátermett munkaerő voltak az elsődleges szempontok, amelyeknek a figyelembevételekor a francia vállalat vezetői úgy döntöttek, hogy megvásárolják az óbecsei Fadip egy részét. Az ország elhelyezkedése azért fontos szempont a franciák számára, mert a keleti piacok igénye megnőtt, és Franciaországból Oroszországba vagy Romániába szállítani sokkal körülményesebb, mint Szerbiából – magyarázta a vállalat menedzsere.

A foglalkoztatással kapcsolatban Terék elmondta, hogy terv szerint 50 munkás a gyártási folyamatokban, 10 pedig az adminisztrációban és a könyvelésben kapna munkát. Arra az újságírói kérdésre, hogy az említett 60 munkahelyre pályázhatnak-e a Fadip egykori dolgozói, a menedzser azt válaszolta, hogy az óbecsei cég Európa-szerte ismert, és hasonló gyártási technológiával dolgoztak, mint most a francia vállalat, ezért valószínűleg igényt tartanak a volt munkásokra. A Quivogne elsődlegesen kivitelre fog termelni, de természetesen termékeivel igyekszik ellátni a hazai piacot is. Hamarosan megkezdődik a megvásárolt gyárcsarnok átalakítása, és jövő év januárjában megindul a termelés is – mondta Terék Zoltán.