2024. szeptember 3., kedd

A Feri meg a dollár

Összeomlik minden?

A történelem során nem gyakran fordult elő, hogy a dollárnak, az Amerikai Egyesült Államok mindenhatónak hitt fizetőeszközének a „bedőléséről” keltek szárnyra pletykák. Most viszont gombamód szaporodnak, esetenként pletykának nem nevezhető, elemzéseken alapuló jóslatok. Olyan információk láttak napvilágot, hogy a nemzetközi hitelminősítők, a még mindig szuperhatalomnak számító USA leminősítését helyezték kilátásba. Ennek nyomán még több pletyka kelt szárnyra. Mind több elemző utal rá, hogy a világ más országaihoz hasonlóan az Egyesült Államok is az államadósság csapdájába vergődik, ezért bekövetkezhet az, ami nemrégiben elképzelhetetlennek tűnt, a leminősítés, aminek a következménye a dollár bedőlése, elértéktelenedése lesz. Az amerikai költségvetési hiány az 1500 milliárd dolláros határt közelíti, ami akkora összeg, hogy még viszonyítva is nehezen mérhető a világon bármihez. Ahogyan már megszokhattuk, az, ami Amerikában történik – ha késleltetéssel is – mindig megrengeti az egész világgazdaságot. Azt a világgazdaságot, ami minden jel szerint még korántsem heverte ki a 2008-ban kirobbant válságot, és melyet az euróövezet válsága, és a japán földrengés gazdasági utóhatása tesz kimondottan ingataggá. Vannak természetesen olyanok, akik ezeket hallva a tenyerüket dörzsölik örömükben. Mások arra figyelmeztetnek, a dollár és az amerikai gazdaság bedőlése maga alá temetné az egész világ pénzügyi rendszerét.

A NAGY HITELMINŐSÍTŐK MÉG VÁRNAK

Az egyik legbefolyásosabb hitelminősítő, a Fitch Ratings arra az esetre helyezte kilátásba a leminősítést, ha augusztus elejéig a szenátusban nem sikerül megegyezni az adósságlimitről. A republikánusok és a demokraták heves vitákat folytatnak az aktuális költségvetési politikáról, melynek egyik sarkalatos pontja a törvénybe iktatott adósságlimit megnövelése. A republikánusok igyekeznek a kormányzat reformlépéseit, mindenekelőtt az egészségügyi biztosítási reform elfogadását megakadályozni, míg a demokraták többnyire az adókedvezmények megvonásában gondolkodnak. Eközben a washingtoni adminisztrációnak havonta 125 milliárd hitelre van szüksége, az állam fizetőképességének megőrzéséhez. Az államadósság mind jobban közelít a bruttó hazai össztermék 100 százalékához. Ilyen mutatók láttán azt lehet mondani, a hitelminősítők már eddig is nagyon elnézőek voltak. Figyelembe kell azonban venni, hogy a világ jelenleg egyetlen szuperhatalmáról van szó, mely kifejezés nem csak gazdasági értelemben állja meg a helyét. Azonban más hitelminősítők is, mint a Standard & Poor's, vagy a Moody's is hasonló lépéseket helyeztek kilátásba. Elsőként azonban a Feri lépett a hitelminősítők közül. A korábbi AAA-ról AA-ra csökkentette az Egyesült Államok adós besorolását a német Feri EuroRating & Research AG. A Feri lett így az első hitelminősítő, amelyik nem csak kilátásba helyezte, de meg is lépte a besorolás rontását. Az Egyesült Államok a világ legerősebb gazdaságaként eddig az etalont jelentette a befektetők számára. Jellemző, hogy a többi ország számára elképzelhetetlen mértékű, jóval több, mint 1000 milliárd dollárnyi költségvetési hiányt is megengedett eddig a piac anélkül, hogy megkérdőjelezték volna az amerikai fizetőképességet. A kép azonban kezd változni.

A Feri Ratinget a Szövetségi Pénzügyi Felügyeleti Hatóság európai uniós hitelminősítőként tartja nyilván, húszéves tapasztalattal az államadósságok minősítésében. A nemzetközi piacokon ismeretlen kis cég lépése nem rengette meg az amerikai gazdaságot, de néhány éve még elképzelhetetlen lett volna egy ilyen bejelentés. A Feri elemzői havonta befektetői szemszögből megvizsgálják az egyes állami tartozások visszafizetésének valószínűségét, majd felülvizsgálják az adott ország besorolását. A hitelminősítés során hét fokozatot használnak a legjobb „AAA"-tól a legrosszabb, „csőd” minősítésig.

INTŐ JEL, VAGY HÓBORT?

Június 1-jétől, az egyik USA tagállamában, Utahban a dollár mellett törvényes fizetőeszköznek számítanak az állam által kibocsátott nemesfém érmék, melyek az előzőleg elfogadott törvény értelmében a tőkenyereség-adó alól mentességet élveznek. Állítólag Utah republikánus kormányzója találta ki a kettős pénzrendszer bevezetését, tiltakozásul a központi bank szerepét betöltő Federal Reserve Bank politikája ellen. Egyre több amerikai kezdi ugyanis elveszíteni a dollárba vetett eddigi korlátlan bizalmát. Bizonyos hírek szerint másik kilenc állam is követné Utah példáját. Azt is rebesgetik, létrehoznak egy letéti intézményt, ahová mindenki beadhatja az aranyát, aminek az értékében kap egy fizetésre szolgáló bankkártyát. Lehet, hogy ez lesz majd a visszatérés az igazi aranyfedezetre? A világban bolyongó sok milliárd papírdollár pedig hirtelen értékét veszti? Az esetleges leminősítés ugyanis a dollár árfolyamán keresztül éreztetné elsőként hatását. A bizalom megingása esetén eddig éppen a dollár jelentett egyfajta menedéket. Megingása esetén a befektetők részben a többi menekülődevizába fektetnének, mint amilyen a svájci frank, részben pedig az árupiachoz (arany, ezüst, réz) fordulnának.

Az Egyesült Államok sajnos nincsen egyedül. Az egész világgazdaság úszik az adósságban. Szinte már úgy tűnik, a világ pénzügyi rendszere nem más, mint egy óriási piramisjáték, mely szükségszerűen összeomlik végül. Mindenki az örök adósságok rabszolgája, és ha ezt bármilyen tényező megzavarja, az eredmény olyan gazdasági vihar lehet, amihez képest a 2008-as válság csak fuvallat volt. Egy másik intő jel, hogy nem csak egyes amerikai államok látták úgy, hogy baj van, lépni kell. Dubajban arany-automatát kezdek el üzemeltetni, mert a dollár bedőlése esetén arra számítanak, az arany még értékmentő lehet. Úgy tűnik, a történelem újabb izgalmas, és mozgalmas korszaka előtt állunk!