2024. július 16., kedd

Kevésnek bizonyul a felhozatal

BIOTERMELÉS

Szeptember 23-án ötödik alkalommal szervezik meg Szelencsén az organikus növénytermesztéssel foglalkozó tanácskozást, amelyen a szakma, a tartományi kormány képviselői és a termelők is részt vesznek.

Vajdaság területén is egyre kifejezettebb a birtokok tagosítása, és egyre nagyobb a szakadék a nagy- és a kisgazdaságok között. Az organikus termelés egyike azon lehetőségeknek, amelyekkel a néhány holdas gazdák is felvehetik a versenyt, és munkájukkal megélhetést nyújthatnak családjuknak – mondta tegnap Újvidéken az organikus termeléssel foglalkozó szakmai fórum beharangozóján Ana Tomanova Makanova tartományi kormányfőhelyettes. Hozzátette: az állam is felismerte a biotermelés jelentőségét, és a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből évente 20 millió dinárral járul hozzá fejlesztéséhez. A szakma, a tudomány sem marad le az újításokról. Az Újvidéki Egyetemen 2006-ban kezdődött meg az organikus termelést oktató maszterképzés, amely iránt évről évre nagyobb az érdeklődés a hallgatók körében.
Branka Lazić nyugalmazott egyetemi tanár szerint az organikus termelés nem statikus, minden évben fejlődik, és a technológiai újítások sem kerülik el. Eddig túlnyomórészt a családi gazdaságokon, háztáji veteményeskertekben termeltek ily módon, ám mind többen, még a nagygazdaságok is, szeretnének részt venni a folyamatban. Az organikus termelés nem csupán mezei vegyszermentes gazdálkodáson, feldolgozóipari folyamatokon, értékesítésen és fogyasztáson alapul, hanem egyfajta gondolkodásmód, melynek alapfilozófiája, hogy olyan táplálékot fogyasszunk, amely természetbarát környezetben termett, és nem árt sem állatnak, sem embernek. A fejlődést bizonyítja az, hogy az efféle termékeknek van keletjük. Újvidéken az immár nyolc éve megrendezett Az én tanyám biotermékeket árusító piacot akkora érdeklődés övezi, hogy kevésnek bizonyul a városkörnyéki gazdák felhozatala.