2024. július 16., kedd

Halból sosem elég

A DTD Ribarstvo Kft. új termékkel gazdagította a piacot – A vadonatúj járeki halgyár évente kétezer tonna halat is feldolgozhat
Busából is lehet jó pástétomot készíteni (fotók: Dávid Csilla) A DTD Ribarstvo Kft. 2010 februárjában nyitotta meg Járekon Európa egyik legkorszerűbb halfeldolgozó gyárát. Öt hónapig végezték a próbatermelést, majd termékeikkel Ribella néven rukkoltak ki a piacon.

-- Vállalatunknak 350 alkalmazottja van, öthektárnyi termőföld van a tulajdonunkban, három silóval és négy halastóval – mondta Siniša Simić, a halfeldolgozó részleg igazgatója, aki – miután fehér, papírból készült védőköpenybe, papírsapkába öltöztette be a gyárlátogatásra meghívott újságírókat, és mindannyiunk cipőjére nejlonzacskó-harisnyát húzatott, és miután mindannyiunk talpát és kézfejét egy gép tisztára mosta – végigvezetett a hatalmas gyár pástétomkészítő részlegén.

– Piackutatásunk során megállapítottuk, hogy Szerbiában sokkal nagyobb a halfogyasztás, mint a haltermelés, ezért vágtunk bele a halfeldolgozásba. Többféle fagyasztott és füstölt haltermékünk van, és nemrég jelentkeztünk a piacon egy különlegességgel: édesvízi halból, pontosan busából készült pástétommal. Az idén pontyból is készítünk pástétomot. Mindezt alumínium dobozkába csomagoljuk, jövőre pedig beindítjuk a tubusos pástétom gyártását is mindkét halfajtából. És még egy új termékkel rukkolunk elő, a kétszemélyes halpaprikással. Ez a termékünk teljes egészében tartalmazza mindazt, ami egy halpaprikáshoz szükséges, még a tésztát is, csupán meg kell főzni.

Keverés közben

A vállalatnak 35 saját boltja van Szerbia-szerte, és nagykereskedésekkel is együttműködik. Jelenleg mintegy húsz ember több száz tonna halat készít elő a piacra, a tervek szerint azonban a dolgozók száma hamarosan nyolcvanra duzzad, és jövőre évente ezer, két év múlva pedig kétezer tonna halat dolgoznak fel.
– Termékeink egy részét Szerbiában, egy részét pedig Horvátországon és Szlovénián kívül az egykori Jugoszlávia területén értékesítjük – hallottuk Jelena Buača szabványosítási tanácsostól. – Szállítunk még Oroszországba, de célunk, hogy termékeink eljussanak az Európai Unió országaiba is. Hamarosan ezt is elérjük, ugyanis olyan termelési szabványokat vezettünk be, amelyek az Európai Unió országaiban érvényesek (HACCP, ISO 9001:2008).
Az űrhajó belsejére hasonlító gyárat a tegnapi termékbemutatón az újságírókon kívül meglátogatták a tartományi titkárság, a tartományi és a körzeti gazdasági kamara, valamint Temerin község képviselői is.