2024. július 18., csütörtök

A rokkantak is dolgoz(ná)nak

Közép-Bánát
A törvény nem oldja meg a rokkantak problémáját (fotó: Kecskés István)

A rokkantak foglalkoztatásáról egyre több szó esik mostanában – különösen mióta életbe lépett a hátrányos helyzetű személyek professzionális rehabilitációjáról szóló törvény –, de az államtól és a munkaadóktól továbbra is nagyobb figyelmet érdemelnek azok, akik kétszeres hátrányban vannak. Mert manapság munkahelyet találni, nagy gond az egészséges ember számára is. Nem véletlen, hogy a fogyatékkal élők 80 százaléka ma munkanélküli. A munkáltatók nincsenek tisztában azzal, hogy a rokkantak a megmaradt képességeiket megfelelő munkahelyeken hasznosíthatják, méghozzá magas szinten. Sok esetben kiváló mesterekről vagy hivatalnokokról van szó, akik munkájuk során megbetegedtek, vagy megsérültek. A munkáltatók sokáig azt gondolták, hogy ezek az emberek nem is akarnak dolgozni, lelki vagy testi bajuk miatt.

A tavaly életbe lépett törvény szerint abban a vállalatban, amelyben a dolgozók száma 20–49 között van, azokban legalább egy rokkant személyt kell foglalkoztatni, az ennél több dolgozót alkalmazó vállalatokban pedig minden ötven dolgozóra egy hátrányos helyzetben élő személyt kell(ene) alkalmazni. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat továbbképzésekkel próbál segíteni ezeken az embereken, és támogatásokkal ösztönözi a munkaadókat arra, hogy betartsák a törvényt. Munkabörzék szervezésével is próbálják serkenteni a sérült emberek foglalkoztatását. Kétszázezer dináros támogatásra számíthatnak azok a rokkantak, akik önmaguknak teremtenek munkahelyet. Emellett közmunkákat szerveznek a hátrányos helyzetűek foglalkoztatására. Közép-Bánát területén az idén két közmunkát szerveznek a rokkantak részére, a törökbecsei és a bégaszentgyörgyi községben.

Szerbiában 100 000 hátrányos helyzetű személy vár munkára, ami az összlakosság 10 százaléka. Az országban hetvenkét szakosított vállalat van, amelyekben közel 26 000, különböző kategóriába sorolható rokkant dolgozik. Ebből Vajdaság területén valamivel több, mint nyolcezer hátrányos helyzetű személy van munkaviszonyban. A legjelentősebb ilyen vállalatok az újvidéki DES, a pancsovai Specijalna stakla, a nagykikindai Lira műhely, a nagybecskereki Stil és a kevevári Siloin. Közép-Bánátban jelenleg 527 rokkant keres munkát, ebből Nagybecskereken 338-an vannak. Számuk nyilván ennél jóval nagyobb, hiszen jó részük kimaradt a nyilvántartásból, mivel nem is próbálkoznak munkahelyet találni maguknak. Az új törvény életbe lépése óta a közép-bánáti körzetben hatvan sérült ember jutott munkahelyhez.