2024. november 25., hétfő

Kilencvenszázalékos megtakarítás

Veljko Milković (fotó: Dávid Csilla) Veljko Milković újvidéki feltaláló az idén másodszor érdemelte ki az Energy Globe nemzeti világdíját ingával működő vízszivattyújával. Először ökológiai házterveivel váltott ki nagy érdeklődést e rangos nemzetközi intézménynél, a házak napenergiával való fűtésének sajátos módját mutatta be a világnak, most pedig egy ingával működő vízpumpával, amelyet akár egy kétéves kisgyermek is működtethet.

Mindkét találmánya energiatakarékos, ez azt jelenti, hogy gazdasági szempontból igen jelentős.
– Újvidék közelében elkészült az a ház, amelynek fűtését kimondottan üvegfelületekkel oldottam meg. A háznak a hátsó részét föld takarja, az első részét – amelyet egész nap ér a nap – mozgatható üvegfelületek. Nem azt mondom, hogy a téli hónapokban, amikor kevés a nap, nem kell más energiaforrást is használni a ház fűtéséhez, de tény, hogy sokkal kevesebbet, mint egy szokványos ház fűtéséhez. A megtakarítás az évszaktól függően akár nyolcvanszázalékos is lehet.

És az ingával működő pumpa miért gazdaságosabb a többi, másképpen meghajtott pumpáknál?
– Már régóta kísérletezem az ingával, és sikerült létrehoznom egy olyan ingát, amelynek működtetésével nagyobb energiát tudtam kifejteni, mint amekkorát belefektettem. Méréseim során kiderült, hogy tizenhatszor több energiát kaptam. Persze ez nem egy perpertuum mobile, azaz örökmozgó. Az inga segítségével csupán a Föld gravitációját használtam ki. Már évek óta foglalkoztat ez a téma, és találmányommal a világ szinte minden kontinensén kísérleteznek. Az általam szerkesztett szivattyú egyrészt azért gazdaságosabb a többinél, mert nagyon kevés erőbefektetéssel működtethető. A kézi pumpás kút karját egy gyermek meg sem tudja mozdítani, és a felnőttnek is nagy erőbevetésre van szüksége, hogy mondjuk tíz liter vizet felszívjon vele a föld mélyéből. Ugyanezt akár egy négyéves gyermek is megteheti az inga működtetésével. De az ingás szivattyú nem csupán arra szolgálhat, hogy vizet nyerjünk a földből. E módszer alkalmazásával tisztítható a szennyezett víz, és sótalanítható a tengeri víz is. Manapság mindehhez túl sok, méghozzá drága energia kell: villanyáram, kőolaj... Az ingával a Föld gravitációjának segítségével 90 százalékos energiamegtakarítást érhetünk el.

Mindez dicséretre méltó, de mit sem ér, ha a gyakorlatban senki sem alkalmazza.
– Erről sokat beszélhetnék. Ami a szivattyúmat illeti, már találtam egy vállalkozót, aki hamarosan gyártani fogja az egyszerű, házi használatra valót. De ennél sokkal fontosabb volna, ha mondjuk a föld mélyén levő termálvíz felszínre hozását ezzel a módszerrel végeznék. Tudom, hogy ezek a beruházások nem jelentéktelenek, de azt is tudom, hogy a későbbi megtakarítások óriásiak lesznek. És annak is tudatában vagyok, hogy az energiapiacot nem egy-egy találmány, újítás befolyásolja. Sőt. Egely György Tiltott találmányok című könyvében gyönyörűen megírta, hogy egy-egy korszakalkotó találmány alkalmazására miért kell évtizedeket, évszázadokat várni. Mindent a pillanatnyi érdekek mozgatnak, és ha egy érdekcsoportnak nem érdeke az új technológia alkalmazása, akkor majd tudósok sokaságával érvel a meglévő mellett és az új ellen. Sokszor képesek a meglévő, elavult, rossz technológia fenntartására többet költeni, mint amennyibe kerülne az új bevezetése.
Végül el kell mondani azt is, hogy az Energy Globe pályázatára több mint ezer munka érkezett a világ minden részéről. Közülük mindössze 87 kapott díjat – Szerbiából csak Veljko Milković.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás