Szerbiában megalapozottnak tekinthető a biotechnológia ökoszisztémájának fejlesztése – jelentette ki Ana Brnabić kormányfő tegnap Belgrádban, a Szerbiai Palota épületében a Biotechnológia jövője elnevezésű nemzetközi konferencia megnyitóján, amelyet a szerb kormány a Világgazdasági Fórummal, a Negyedik Ipari Forradalom Központjával, illetve az Egyesült Nemzetek Szervezetének világméretű fejlesztési hálózatával (UNDP) együttműködve szervezett meg, a BIO4 egyetem támogatásával.
A konferencián az idén több mint 600-an vettek részt a világ 30 országából: az akadémikusok, valamint a tudományos és kutatóintézetek képviselőin kívül szép számban gyűltek össze gazdasági személyek és állami képviselők is. A résztvevőket a szerb kormányfő köszöntötte. Beszédében hangsúlyozta, hogy az országban már minden adva van az erős ökoszisztéma fejlődéséhez. Az elmúlt időszakban ugyanis több tudományos technológiai park is megnyílt, de a befektetések szempontjából is meghatározták a prioritásokat – mondta Brnabić.
A kétnapos konferencián a résztvevők biotechnológiai, bioinformatikai, biomérnöki és természetgyógyászati témákról tárgyalnak. Külön programot szentelnek a zöld biotechnológiának, illetve azoknak a megoldásoknak és újító ötleteknek, amelyek ökológiai szempontból a fenntartható jövő felé mutatnak. A panelbeszélgetéseken olyan neves szakemberek osztják meg tapasztalataikat mint Milica Radišić, a Torontói Egyetem bioanyagokkal és természetgyógyászattal foglalkozó intézetének szakmunkatársa. Az előadók között lesz a Gingko Bioworks, a biotechnológiára szakosodott sikeres cég egyik alapítója, Reshma Shetty is, de a résztvevők meghallgathatják Timothy Lu professzort is a Massachusettsi Technológiai Intézet képviseletében. A neves külföldi szakemberek mellett az egyik panelbeszélgetésen azok a szerbiai kutatók is bemutatkoznak, akik világvezető egyetemeknek és nagy nemzetközi cégeknek dolgoznak területeinkről. A találkozó színfoltja az úgynevezett Green`s Showroom, ahol a szerbiai újításokat mutatják be. Itt több bemutatót is tart Vladimir Crnojević, a BioSens Intézet igazgatója.
Az egyik panelbeszélgetésen arról is szó lesz, hogyan lehet eljutni a tudományos felismeréstől az ipari megvalósításig, illetve hogyan helyezhetők széleskörűen forgalomba az újítások. Több ország sikeres példáit is megismerhetik a résztvevők.
Nyitókép: Ana Brnabić (Fotó: Beta)