2025. január 22., szerda

Nem lesz szükség a Valutaalap pénzére(?)

Az IMF-küldöttség befejezte a készenléti hitelmegállapodás második felülvizsgálatát

Belgrádban sikeresen befejeződtek a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által Szerbiának 2022-ben jóváhagyott, 2,4 milliárd euró értékű készenléti hitelprogramból eredő kötelezettségek végrehajtásáról szóló tárgyalások. Belgrád minden célt idejében és a legjobb módon teljesített, az ország gazdasága továbbra is stabil – közölte Siniša Mali pénzügyminiszter.

„A jövő évi költségvetés reális, a terveket, mindenekelőtt a közalkalmazotti bérek, a nyugdíjak és a minimálbér növelésére vonatkozókat teljesíteni fogjuk, ezért az IMF véleménye szerint csökkenthető a rendelkezésünkre álló összeg felhasználása, és a továbbiakban lehetségessé válhat, hogy a megállapodásra csak elővigyázatossági eszközként tekintsünk” – mondta a miniszter a Beta hírügynökség beszámolója szerint a második vizit befejezése kapcsán tartott sajtótájékoztatón. A Donal McGettigan vezette IMF-delegáció október 19-e óta vizsgálódott Szerbiában, és Mali elmondása szerint megerősítette, hogy Szerbia felelősen kezeli a közpénzeket, és minden megbeszélt reformot végrehajt. A küldöttség a makrogazdasági mutatók alapján igazoltnak tartja a tervezett bér- és nyugdíjnövelést. Mali kiemelte: az idén 2,5 százalékos GDP-növekedés érhető el, jövőre azonban 3,5 százalékos is lehetséges. Ebben az évben a GDP-arányos államháztartási hiány 2,8 százalék lesz a tervezett 3,3 helyett, jövőre pedig várhatóan 2,2 százalékra csökken. Az év végén a közadósság a bruttó hazai termék 52 százalékával lesz egyenlő, miközben az európai uniós átlag 91-92 százalék. „A számlánkon 5 milliárd euró van, devizatartalékunk és fizetőképességünk soha nagyobb nem volt” – szögezte le a miniszter.

Jorgovanka Tabaković, a Szerb Nemzeti Bank kormányzója a sajtónak elmondta: a rendelkezésére álló 2,4 milliárd euróból Szerbia 1,18 milliárd eurót hívott le, és a kormányzat azt indítványozta, hogy ennek a felülvizsgálati körnek a végétől az eddigi készenléti hitelprogramot kezeljék elővigyázatossági készenléti hitelkeret-megállapodásként. (Ezt azok az országok kérhetik, amelyeknek nem kell azonnali mentőöv, de szükségük van egy biztonsági hálóra.) Belgrád korábbi terve szerint erre az új típusú egyezményre csak a harmadik felülvizsgálat után tértek volna át. „Az volt az elképzelésünk, hogy a most záruló, második felülvizsgálat után kb. 300 millió eurót lehívunk, de most úgy látjuk, hogy nincs rá szükségünk, álljon csak továbbra is a rendelkezésünkre, ha esetleg váratlan körülmények miatt mégis igénybe kellene vennünk” – mondta a jegybank vezetője. Egyéb kedvező adatok mellett arról is beszámolt, hogy a bruttó devizatartalék 24 milliárd euró, valamint hogy 39 tonna aranyat halmoztak fel. A dinártakarék összege 120 milliárd dinár, az infláció pedig az egy számjegyű tartomány felé halad. Az ország napra pontosan törleszti adósságait, és nem fog további kölcsönöket felvenni az IMF-től.

A bankkormányzó szerint az elővigyázatossági megállapodásra való áttérés időpontja akár már december 21-e is lehet, ugyanis akkor ülésezik az IMF igazgatótanácsa, amely értékelésével lezárja a most véget ért, kéthetes felülvizsgálatot. 
 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Siniša Mali (Fotó: Beta)